Mrtvá těla ryb ale vyvolala pozdvižení i mezi místními lidmi. „To je hrůza, co se tady děje," kroutili hlavami kolemjdoucí na můstku přes říčku u Holešovské ulice.

Šest minut před osmou hodinou ranní byli o úhynu ryb informováni profesionální hasiči. „Na úseku asi 150 metrů vodního toku našli několik stovek uhynulých ryb. Voda však nebyla ničím viditelně znečištěna," konstatoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Na místo byl povolán také pracovník referátu životního prostředí, který se spolu s hasiči snažil zjistit příčinu hromadného úhynu. „Na základě požadavku velitele zásahu byl k odebrání vzorků vody vyslán na místo i technicko–chemický automobil kroměřížských profesionálů," poznamenal Libor Netopil.

Během zásahu navíc hasiči dostali od starosty Pravčic informace, že k úhynu ryb došlo i v této obci, hasiči proto odebrali vzorky i z jednoho přítoku Rusavy před Pravčicemi.

„Z dalších informací vyplynulo, že úhyn ryb byl zaznamenán už v úterý večer a v některých místech byl cítit zápach močůvky. O těchto zjištěních byl informován i pracovník referátu životního prostředí," dodal mluvčí.

Případ už prověřují i policisté z obvodního oddělení v Hulíně. „Zjišťujeme, proč a za jakých okolností k úhynu došlo. Zdroj případné kontaminace se nám prozatím nepodařilo zjistit, čekáme na chemický rozbor vody," řekla ve středu odpoledne Deníku kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Místní lidé, kteří rybí zkázu viděli, každopádně nemohli uvěřit vlastním očím.

„Je to opravdu strašné. Tak jsme byli rádi, že je v Rusavě živo a teď takové škody. Když byl ještě ve Všetulích cukrovar, to je tak pětadvacet let zpátky, pouštěli k nám binec co odtud vypustili. Cukrovar se pak ale zrušil a byli jsme rádi, že bude pěkná voda. A jak to dopadlo," postěžoval si Deníku důchodce z Hulína, který si nepřál být jmenován.

Podle pracovníka referátu životního prostředí pravděpodobně znečištění přiteklo z říčky Roštěnky.

„Zdroj byl tedy nejspíš někde mezi Rymicemi a Roštěním, konkrétní místo, pachatele, ani vyčíslení škod ale zatím neznáme. Rozbory vody budou hotovy v nejbližších dnech," řekl Igor Hýbner z kroměřížského oddělení ochrany vod a prostředí.