„Útěky evidujeme ve všech výchovných ústavech, tedy ve Střílkách, Chvalčově i ze Zvláštní a speciální školy internátní v Bystřici pod Hostýnem,“ potvrdila policejní mluvčí Blanka Králová. Podle ní bývají svěřenci těchto ústavů zadrženi zpravidla na nádražích, diskotékách, u kamarádů, v prázdných chatách nebo tehdy, kdy se dopouští trestné činnosti.

„Útěkář je po dopadení umístěn v nejbližším výchovném zařízení nebo v policejní cele. Tam vyčká, až si ho některý z jeho vychovatelů vyzvedne,“ doplnila Králová.

Útěkářů na Kroměřížsku bylo vloni 413, ve 409 případech policisté mladistvé vypátrali

Podle vedoucího kroměřížské kriminálky Miloslava Holuba provádí mladiství na útěku i několik drobných krádeží po sobě. „Pokud je svěřenec například z Brna a rozhodne se utéct, zpravidla se snaží vrátit domů. A protože nemá peníze, po cestě toho zkrátka ukradne víc,“ vysvětlil Holub. Obratem dodává, že útěkáři způsobili vloni přes sedm set trestných činů. Čtyři z hledaných jsou přitom dlouhodobě na útěku.

Ředitel Výchovného ústavu ve Chvalčově Pavel Schönwälder potvrzuje, že s útěky se potýkají všechna nápravná střediska. „Konkrétně u nás to až takový problém není. Mladiství utíkají převážně z toho důvodu, že si chtějí prodloužit víkend, nebo se vytratí jen na půl dne, protože si chtějí zajít do obchodu,“ říká Schönwälder. Chvalčovský ústav, který je spojený se střední školou, je mimochodem jen pro chlapce. Momentálně má čtyřiadvacet svěřenců, jeden je na útěku. „Jedná se o osmnáctiletého mladíka, který měl problémy s drogami. Mladiství s podobnými problémy utíkají více. Hlavně se to však týká nových svěřenců,“ podotýká Schönwälder.

Do výchovného ústavu putují přitom delikventi do osmnácti let v případě, že mají soudem nařízenou ochrannou ústavní výchovu. Nařízena je i dětem, se kterými jsou výchovné problémy nebo se opakovaně dopouštějí trestné činnosti.