Krajská hospodářská kriminální policie je totiž viní z toho, že úřednice neoprávněně vyplatily podnikateli daň z přidané hodnoty ve výši 23 miliónů korun, a řekly si přitom navíc o úplatek ve výši půl milionu korun.

„Policie ukončila vyšetřování v této věci. Pět osob trestně stíhala od září 2013, a to pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, podplácení, přijetí úplatku a konečně pro zneužití pravomoci úřední osoby," přiblížil mluvčí krajské policie Pavel B. Stránský.

Koncem dubna předala policie spis Krajskému státnímu zastupitelství ve Zlíně s návrhem na podání obžaloby.

„V případě odsouzení hrozí obviněným za daňovou trestnou činnost až desetiletý trest odnětí svobody; za přijetí úplatku pak trest až ve výši dvanáct let odnětí svobody," dodal krajský policejní mluvčí.

Na podzim roku 2013 byla policie ještě na informace výrazně skoupější, Deníku se ale přesto už tehdy podařilo zjistit, že zadrženy byly tři úřednice a že se případ má týkat korupce a krácení daní.

„Nemáme relevantní informace, které by bylo možné v tuto chvíli zveřejnit. Předčasné spekulace by mohly někoho zbytečně a nespravedlivě poškodit," odpověděla na dotaz Kroměřížského deníku tehdejší krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

K rodícímu se skandálu se nechtěl vyjádřit ani ředitel Finančního úřadu v Kroměříži Milan Voznica a odkázal na mluvčí Generálního finančního ředitelství Petru Homolovou. Ta pak jen potvrdila, že ředitelství bylo o postupu policie předem informováno a poskytlo jí veškerou požadovanou součinnost.