Za to by mohl dostat výjimečný trest, tedy i doživotí.

Blažek potkal osmatřicetiletou ženu, která se pak měla stát jeho obětí, v nemocnici, kde byl navštívit svou družku. Pak ji pozval k sobě do bytu, kde s ním několik dnů bydlel i dvaašedesátiletý bezdomovec, jehož se měl pokusit zabít. Následující den údajně oba ze žárlivosti a kvůli tomu, že mu vzali peníze, napadl.

Svatopluk Blažek u soudu tvrdil, že za to mohl jeho špatný psychický stav

„Opakovaně je bil údery ruku a kopáním nohou jak do různých částí těla, tak údery hlavou o zem. Ženě způsobil mnohočetná zranění a několik řezných ran mimo jiné i na hlavě. Ta na následky masivního krvácení zemřela. Spolubydlícího poranil tak, že mu život zachránil jen včasný lékařský zásah,“ uvedl státní zástupce Roman Kafka.

Obžalovaný se hájil u soudu tím, že za jeho chování mohl špatný psychický stav a kombinace alkoholu s prášky na uklidnění.

Přiznal, že muže i ženu pouze profackoval, když je po návratu z obchodu, kam šel koupit víno, nachytal při orálním sexu.

„Jakým stylem jsem je ale zbil, to nevím. On pak ležel na zemi. Já chtěl zavolat sanitku, ale žena nechtěla. Měl jsem vztek, tak jsem se rozhodl ostříhat jí vlasy. Nevím, co mě to napadlo. Vzal jsem malé nůžky a při tom, jak se bránila, jsem ji trochu pořezal. Hned jsem toho nechal a hlavu jí omotal ručníkem. Pak jsem si vzal dva uklidňující prášky a od té doby si nic nepamatuji,“ vypovídal včera obžalovaný.

Prý ho probral až kolem jedné v noci rachot v bytě. „Přišel jsem do kuchyně a ona ležela úplně jinde a všude byla krev. Utíkal jsem do nemocnice přivolat pomoc a tam jsem přiznal, co jsem udělal,“ dovyprávěl Blažek svou verzi.

Muž, kterého se obžalovaný údajně pokusil zabít, ale ve své dřívější výpovědi popřel, že by měl se zavražděnou jakýkoliv intimní vztah, i to, že by Blažkovi ukradl peníze. Prý ho napadl, když se díval na televizi.

Včerejšího líčení se muž však už nezúčastnil, protože toto pondělí zemřel jako bezdomovec na následky podchlazení.

U Blažka, který je rozvedený a jehož syn je rovněž ve výkonu trestu, nešlo o první násilný čin. Jen pár dnů před vraždou ukousl během hádky své družce článek prstu. Navíc ji podle svědků opakovaně bil.

Na jeho chování si stěžovali i sousedé z domu, kde až do osudného dne bydlel. Blažek i další, co s ním v bytě bydleli, prý hojně popíjeli alkohol. Z bytu se často ozýval hluk, křik, a pár nájemníkům měl údajně i vyhrožovat zabitím.

Obžalovaný byl už v minulosti několikrát trestán, naposledy v roce 2002 za ublížení na zdraví. Z vězení byl propuštěn předloni. Celkem si odseděl už čtrnáct let.

Soudce Radomír Koudela předpokládá, že rozsudek vynese 1. listopadu. Blažkovi hrozí v případě prokázání viny patnáct let až doživotí. Dalších soudních líčení, včetně rozsudku, se však už Blažek na vlastní žádost nezúčastní.