Poté si dvojice vyměnila několik e-mailů, ve kterých voják projevoval o ženu vážný zájem a vyznal jí lásku. Zhruba po měsíční korespondenci jí napsal, že je právě ve válečné zóně a pokud se za dva dny neozve, zemřel.

„Další e-mail však dorazil. Psal, že za misi dostane devět a půl milionu dolarů, které jí chce poslat přes anglického agenta. Potřeboval ale zaslat agentovi peníze na clo. Žena ve třech splátkách zaplatila sto padesát tisíc korun. Potom se voják na několik měsíců odmlčel. Loni ji však zkontaktoval znovu,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Namísto peněz oči pro pláč

Psal, že jeho právník peníze za misi převedl do banky a chtěl osobní údaje poškozené. Z banky jí pak přišel mail s ofocenou kopií šeku na její jméno s částkou devět a půl milionu dolarů. Následně banka požadovala vyplnit dokumenty potřené k založení účtu a také kopii občanského průkazu.

Ilustrační foto.
Zneužili údaje a obohatili se o cizí kompenzační bonus

Poté ženě přišel odkaz k účtu na její jméno včetně hesla a PINu. Banka požadovala zaplacení poplatků za pojištění a daň z převodu. Na účtu se sice uvedená částka nacházela, nešlo s ní ale manipulovat.

Během loňského roku ženě z banky přicházely dokumenty v angličtině a také požadavky k zaplacení certifikátů potřebných k převodu peněz. Žena tak postupně přišla o bezmála dva miliony korun.

„Pachatel se dopustil trestného činu podvodu, za což mu hrozí až osmileté vězení,“ upřesnila policejní mluvčí.

Zkušení manipulátoři

„Bohužel se nejedná o ojedinělý případ, se kterým jsme se setkali. Kriminalisté obdobné skutky prověřují několikrát za rok. Apelujeme proto zejména na opuštěné ženy, aby byly při elektronické komunikaci s neznámými osobami velmi obezřetné a řádně zvažovaly, od koho přijímají nabízené přátelství,“ upozornila Simona Kyšnerová.

Policie radí, jak nenaletět

- Je nutné dávat si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí.

- Podvodníci dokážou využít osamělosti a velmi citlivě působit milými slovy, komplimenty či lichotkami.

- Pachatelé se často schovávají za identitou vzdělaného člověka, např. lékaře, architekta, vojáka nebo nějakého specialisty.

- Tito muži bývají často rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu.

- Předstírají intenzivní zájem o soukromí. Vědí, co osamělá žena potřebuje.

- Své oběti zpracovávají sladkými slůvky, často i řadu týdnů či měsíců.

- Po určité době přicházejí se svými požadavky, a to formou žádosti o finanční pomoc, např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, na investice do podnikání a další.

Rada na závěr: „Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu. Tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky," varuje policejní mluvčí Simona Kyšnerová.