Po prvním nařízeném líčení, které se nakonec odročilo kvůli požadavkům obhajoby, se včera do budovy soudu dostavili bývalí i současní radní Holešova. Všichni tříčlennému senátu vysvětlovali, podle jakého klíče byli odměňováni ředitelé příspěvkových organizací města a zda o penězích, které si Milan Míček vyplácel od 1. ledna 1997 do 30. září 2006 sám, věděli.

Důležitou svědkyní byla zejména bývalá místostarostka Holešova Jarmila Pokorná, na jejíž výpovědi už v březnu trval Míčkův obhájce. A to hlavně proto, že měla Pokorná během svého působení na radnici na starosti mimo jiné i sociální oblast.

„Město jako zřizovatel příspěvkových organizací jmenuje jejich ředitele a stanovuje jim plat i výši odměn, o kterých rozhoduje rada v souvislosti s hospodařením dané složky,“ nastínila Pokorná.

Nejinak tomu bylo podle Pokorné i u Míčka, který vždycky dostal listinu s pověřením, aby si z peněz domova odměnu vyplatil. „Pokaždé je při tom ale určena částka a je to většinou jednou do roka,“ podotkla Pokorná.

Podle posledního platového výměru se však Míček za sedm měsíců roku 2006 odměnil více než sto čtyřiceti tisíci korunami. „Požádala jsem proto o zapůjčení jeho posledního mzdového listu současnou ředitelku Centra pro seniory a ukázala ho radě. Všichni z toho byli v šoku a jednomyslně rozhodli o sestavení kontrolní komise, která se měla zaměřit na platové výměry pana Míčka od začátku jeho působení ve funkci,“ vzpomínala Pokorná.

Kontroloři pak mimo jiné zjistili, že si Míček sám vyplácel odměny i několikrát za rok. „Nikdy to ale do agendy neuváděl jako Odměnu, ale jako Zálohu na mzdu,“ upozonila Pokorná.

Proč se na nesprávné odměňování ze strany exředitele Míčka nepřišlo dříve, pak nastínila další svědkyně, bývalá radní Ludmila Štaudnerová. „Tehdy nebyla ze strany města vůle, aby se prováděly kontroly v organizacích, které zřizovalo. To se změnilo až s novým vedením radnice po posledních volbách. Když jsem sama v dubnu 2006 kontrolu navrhla, zastupitelstvo ji odmítlo,“ konstatovala Štaudnerová.

Ani po včerejších výsleších však tříčlenný senát o osudu Milana Míčka nerozhodl. Obhajoba i státní zástupce trvají na výslechu dalších tří svědků, mezi nimiž je i současný starosta Holešova Zdeněk Janalík.

Případ Milana Míčka projedává kroměřížský soud už podruhé. Tříčlenný senát na podzim loňského roku sice šestašedesátiletého důchodce obžaloby zprostil, odvolací krajský soud však případ vrátil k došetření. V Kroměříži totiž nebyly důkazy dostatečně vyhodnoceny. Stále tak visí otazník nad tím, jestli si téměř milion korun vyplatil Míček oprávněně nebo ne.