„S mrtvým luňákem hnědým, poštolkou obecnou a káněmi lesními už počet otrávených dravců u nás přesáhl jen za tento rok dvacítku,“ upozorňují odborníci na webu ČSO.

Traviči navíc podle nich berou prostřednictvím otrávených nástrah nevybíravým způsobem život často extrémně vzácným a ohroženým druhům dravců.

„Luňáka hnědého, který patří mezi kriticky ohrožené druhy, jsem našla v typické poloze pro otravu, ještě s kořistí v pařátech. Prohledala jsem okolí nálezu a pes mi poblíž označil místo, kde jsem našla mrtvou poštolku a několik drobných pěvců, nedaleko pak ještě káni lesní,“ popsala na webu ČSO psovodka Klára Hlubocká.

Zjištěné případy byly předány policii.

„Nález uhynulých ptáků je prvním krokem. Na naši práci musí navázat zodpovědný přístup vyšetřovatelů, především policie, v jejichž kompetenci je dopadení pachatelů,“ podotkl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

A případ už šetří kriminalisté jako podezření z týrání zvířat, pachateli za takový trestný čin mohou hrozit v krajním případě až tři roky vězení.

„Na místě se našlo několik otrávených návnad, čekáme na znalecké posudky i výsledky pitvy mrtvých ptáků,“ konstatovala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.