První obětí je jednatřicetiletá žena z Bystřicka. Ta v pátek večer nejprve čelila sprostým nadávkám. „Když se se svou devítiletou dcerou zavřela v pokoji, její manžel rozbil dveře od pokoje a začal se po ženě sápat,“ přiblížila mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská s tím, že do cesty se muži postavila dívka. To ale útočníka neodradilo.

Ženu chytil za vlasy a udeřil rukou do obličeje, tím jí způsobil podlitinu pod levým okem. „Oběti se podařilo i s dívkou z pokoje utéct před dům, kde chvíli počkaly. Pak se vrátily pro boty, oblečení a odešly k příbuzným,“ popsala Malenovská.

U případu zasahovali bystřičtí policisté, kteří muže vykázali na deset dní z domova. Poškozená jim prozradila, že manžel ji fyzicky napadá už delší dobu a ona z něj má strach. Na policii se přesto v minulosti obrátila pouze jednou.

Dalšího násilníka museli strážci zákona vykázat z bytu v sobotu večer. „V Chropyni napadl svou o dva roky mladší manželku dvaapadesátiletý muž,“ vylíčila Malenovská.

Ženě způsobil zranění, která si vyžádala lékařské ošetření v nemocnici.

U násilníka policisté naměřili 2,87 promile alkoholu. Svým jednáním si vykoledoval pobyt na detoxikačním oddělení kroměřížské nemocnice.

Také tento muž napadl manželku v minulosti už několikrát. „Vyhrožoval jí s nožem v ruce. Vloni byl trestně stíhán pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ podotkla Malenovská. Nyní je znovu stíhán pro podezření ze spáchání trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě.

Policisté letos evidují na Kroměřížsku už jedenáct případů domácího násilí, přičemž ve dvou se týrání dopustili pachatelé opakovaně.

Oběti, které skončí s podlitinami či jinými úrazy v nemocnici, se podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petra Olšana těžce identifikují.

„Pokud ale přijedeme ke zranění do domácností a máme podezření na týrání, zavoláme policisty,“ upozornil Olšan.

Pokud se ženy ocitnou v situaci, kdy jsou vystavené týrání, jsou jednou z možností, kam se obrátit o pomoc, linky bezpečí.

Radu jim poskytnou i pracovnice ústředny Denní krizové služby na číslech 222 51 40 40, 222 521 912, 728 047 416 a 777 734 173. „Lidé nás mohou zavolat kdykoli. Situaci s nimi probereme a poradíme jim, kde najdou vhodnou pomoc,“ radí pracovnice ústředny Denní krizové služby, která funguje při Středisku křesťanské pomoci v Praze.