Podnikateli Milanu Macourkovi, jemuž podle obžaloby pomáhaly, soud vyměřil šestiletý nepodmíněný trest, a jeho spolupracovnici, zastupitelce Kroměříže za KSČM Kamile Dudové, tři roky podmíněně odložené na pět let. Úřednice i Kamila Dudová vinu odmítají, Milan Macourek se přiznal. Rozsudek zatím není pravomocný.

„Jedná se o velmi závažnou, společensky vysoce škodlivou úmyslnou trestnou činnost obžalovaných. Hodně těžko se prokazuje, protože málokdo to jde oznámit. Kdo poskytne úplatek, je si totiž sám vědom trestnosti. Jedná se o kauzu, která se neprojednává každý den. Ale měli jsme dostatek důkazů pro to, aby soud rozhodl zcela jednoznačně o vině obžalovaných," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Dudová podle obžaloby pomáhala s daňovým řízením obchodníkovi s trvanlivými potravinami Macourkovi. Jeho společnosti Duhan byla podle státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové neoprávněně vyplacena daň z přidané hodnoty 22,5 milionu korun a o vyplacení dalších 5,8 milionu se pokusil. Podle obžaloby se na tom podílely pracovnice finančního úřadu Lenka Burianová, Jarmila Červinková a Alena Olšinová, které tvrdí, že samy odhalily Macourkův podvod.

Soud poslal Červinkovou na 7,5 roku za mříže, Burianovou na sedm let a Olšinová odešla s pětiletým trestem. Všem senát zakázal i výkon zaměstnání ve státní správě a samosprávě, Burianové a Červinkové na osm a Olšinové na sedm let.

Olšinová a Dudová se na místě odvolaly, Macourek i Červinková si stejně jako státní zástupkyně ponechali lhůtu pro podání odvolání. Burianová se vyhlášení nezúčastnila. Rozsudek nikdo z nich komentovat nechtěl.

Macourkovi soud uložil i osmiletý zákaz výkonu funkce ve statutárních orgánech obchodních společností. Macourek byl v obžalobě uveden jako spolupracující obviněný, neboť pomohl odhalit trestnou činnost spoluobžalovaných. Mohl tak dostat trest pod pětiletou spodní hranicí sazby, možná i podmíněný.

Podle Šperlichové by o snížení trestu senát uvažoval, kdyby se muž navíc ještě nedopustil pokusu o úvěrové podvody, kdy se podle obžaloby pokusil získat celkem asi 36 milionů korun.

Podle obžaloby Macourek na radu Burianové a Červinkové vyráběl fiktivní doklady od dodavatelů za daňová období v letech 2011 a 2012. Podnikatel je podezřelý, že úřednicím za to, že nebudou ověřovat fiktivní doklady ani padělané bankovní výpisy, poskytl každé úplatek 550 tisíc korun.

Olšinová podle obžaloby prostřednictvím Dudové žádala úplatek 500 tisíc korun, který ale Macourek nevyplatil.

Policie na finančním úřadu zasahovala v září 2013, na což tehdy jako první z médií upozornil právě Kroměřížský deník. Pracovnice úřadu jsou stíhány pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, přijetí úplatku a pro zneužití pravomoci úřední osoby. Až 12 let hrozilo jim a za pomoc při přijetí úplatku i Dudové. Podnikatele státní zástupkyně viní také ze zkrácení daně a navíc z podplácení, hrozilo mu až deset let.