V uplynulých dnech totiž sdělili obvinění pětačtyřicetileté ženě z Kroměřížska, a šestadvacetiletému a třicetiletému muži z Morkovska pro zvlášť závažnou nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

„Nejmladší z obviněných vyráběl pervitin nejméně od začátku roku 2007, a to na nejrůznějších příhodných místech okresu Kroměříž,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová.

Drogu podle ní muž sám užíval a také ji distribuoval dalším lidem nejméně v šedesáti osmi případech. Přišel si tím na bezmála patnáct tisíc korun.

„Tento mladý muž byl po nějakou dobu přítelem pětačtyřicetileté ženy, které vyrobenou látku taktéž předával a ona ji distribuovala dalším osobám,“ přiblížila policejní mluvčí.

Žena se podle ní činila více než její společník, pervitin zdarma nebo za úplatu předala nejméně dvě stě dva a devadesát. Dva z nákupčích přitom ještě neměli ani osmnáct let. Za zboží dealerka vybrala přes dvaasedmdesát tisíc korun.

„S touto dvojicí se stýkal i poslední obviněný. Drogu vyráběl společně se šestadvacetiletým mužem jak pro svoji potřebu, tak látku také dále předával, a to nejméně dvě stě jedenáctkrát,“ doplnila Balášová.

Trojici vzal Okresní soud Kroměříž minulý čtvrtek do vazby, zatčení však předcházela dlouhá práce kroměřížských kriminalistů. Na jejím počátku bylo udání od informátora.

„Poté jsme sbírali informace a důkazy a vytipovali jsme si pachatele. Samotná práce v terénu nám pak trvala tři dny. Od rána do večera jsme prováděli domovní prohlídky v okrese Kroměříž i Přerov. V Kojetíně jsme našli kompletní varnu,“ popsal kriminalista Vladimír Přikryl.

Svědectví podle něj policisté získávali přímo od uživatelů drog a práce to nebyla příjemná. „Pervitin si píchaly i šestnáctileté děti, bylo to opravdu smutné,“ podotkl Přikryl.

V únoru je to už druhý zásah kroměřížských kriminalistů v oblasti drog. „Na začátku února jsme odhalili i pětadvacetiletého mladíka z Holešovska, který od roku 2006 sám vybudoval, vybavil a provozoval pěstírnu marihuany,“ připomněl kriminalista.

Muž podle něj za čtyři roky vyrobil asi šest kilogramů sušené marihuany a jejím prodejem si mohl přijít na tři čtvrtě milionu.

„Podle našich zkušeností bylo vyrobené zboží vysoce kvalitní. Přesnější informace nám pak dají prováděné testy. V tomto roce máme na drogy opravdu štěstí,“ konstatoval Přikryl.

Všem čtyřem lidem, kteří dlouhodobě Kroměřížsko zásobovali narkotiky, teď hrozí až deset let vězení.