Podvodníci vymýšlejí stále nové a nové finty, jak obrat o úspory důvěřivé seniory

Starší, zdravotními neduhy stíhaní lidé, kteří žijí většinou osamoceně, a slabé ženy jsou často snadným cílem pro vypočítavé podvodníky a zloděje, kteří se pod různými záminkami snaží vloudit do jejich blízkosti a mnohdy přímo k nim domů.

Policie se snaží pravidelně oslovovat seniory a scházet se s nimi v rámci svých přednáškových aktivit či besed, během nichž upozorňují na nejčastější rizika, která na ně číhají, a předávají jim důležité preventivní rady a zkušenosti.

„Společně s kolegy z obvodních oddělení jsme se snažili seniory na podobná nebezpečí upozorňovat a poukázat na nejčastější příklady, s nimiž se setkáváme,“ uvedla mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková. Zároveň podotkla, že primárně svou pozornost upřeli především na vesnice, kde jsou starší lidé mnohem důvěřivější než ve městech, klíče často nechávají ve dveřích, které nezamykají, a nerozpakují se pozvat třeba i neznámé lidi za práh svého domu. „Tyto preventivní akce jsou velmi důležité, protože i když podobné kauzy pravidelně probíhají médii, senioři je buď přehlédnou, nebo nečtou. Přímý, bezprostřední kontakt s policisty má daleko vyšší účinnost,“ doplnila Javorková.

Do očí bijící je především drzost pachatelů podobných trestných činů, kteří se nerozpakují zneužívat největších slabin seniorů. Dobrosrdečnost, samota, důvěřivost, špatný sluch, podlomené zdraví či horší paměť jsou tak často tím pravým impulsem pro vypočítavé podvodníky. Džentlmenství se dávno vytratilo a nynější doba si žádá i nové přístupy.

Důležitost prevence tak stále vzrůstá a role policistů již dávno nekončí pouze zásahem proti podobným individuím. „Dělali jsme velkou akci po celém kraji ve spolupráci se starosty, kteří informovali o důvodu přítomnosti policistů tamní seniory. Ty jsme pak informovali o konkrétních případech protiprávního jednání a varovali je před nimi,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Nejčastěji si podle ní pachatelé vytipovávají své oběti v nákupních střediscích, zdravotnických zařízeních a v původní zástavbě či vesnicích v okolí Zlína.

„Množí se nám případy, kdy pachatelé vyhledávají potenciální oběti podle dnes již méně obvyklých jmen jako Anežka, Božena, Josefa a další. Během hovoru se nepředstavují a vyčkávají, než jsou osloveni. Poté si hrají na přátele a prosí o finanční půjčku, pro niž si prý pošlou kamarády,“ dodala. Jen ve Zlíně prý zaznamenali dvacet až třicet podobných případů, na které však zdejší senioři nenaletěli.

Osobní tragédie, kdy starší lidé přicházejí třeba i o celoživotní úspory, jsou však bohužel stále na denním pořádku. Z rádoby řemeslníků, podomních prodejců a neškodných lidí s prosíkem o vodu či papír se totiž během vteřiny může vyklubat zloděj. „Neustále starším lidem obemíláme, aby se řídili radami, které často sami směřují na své vnuky. To znamená, aby nechodili s cizími lidmi a hlavně je nepouštěli do svých domů,“ uzavřela policejní mluvčí Jana Bartíková.

Stanislav Janalík