Útočiště našel hošík i se sestrami v Klokánku. Nakonec se ho ujala babička, která se už stará o jeho staršího bratra.

Surovec Josef S. za zločiny týrání a pokusu o ublížení na zdraví vyfasoval desetiletý nepodmíněný trest. Již nyní si odpykává šest a půl roku za jiné násilné skutky. A protože mu zlínský soud udělil trest úhrnný, na svobodu se tak recidivista jen tak nedostane.

Včerejší rozsudek zlínského krajského soudu ale zatím není pravomocný. Proti rozsudku se Josef S. odvolal, žalobce Leo Foltýn si zase ponechal lhůtu na odvolání. „Trest ve výši deseti let je adekvátní a přiměřený. Je nutné brát na zřetel, že bylo útočeno na dítě ve věku necelých pěti let a také to, že trestnou činnost prováděl obžalovaný opakovaně. V minulosti byl trestaný i za závažnou násilnou trestnou činnost," přiblížil žalobce Leo Foltýn.

HOCH TRPÍ POSTRAUMATICKOU PORUCHOU

Přestože u malého chlapce vypukla postraumatická stresová porucha, obžalovaný jej nelitoval. Naopak, ve svém závěrečném slově se rozplakal sám nad sebou. Celou dobu vinu popíral. Dokonce vyhrožoval i soudci.

„Ať vás bůh pořádně potrestá," zvolal ve chvíli, kdy jej eskorta vyváděla ze soudní síně. Jeho nevinu se také snažila u soudu dokázat jeho manželka, která tvrdila, že její syn má sklony ke lhaní.

To ale vyvrátila soudní znalkyně, která vypracovala chlapcův profil. Podle jejího závěru hoch byl jednoznačně hodnověrný. Kromě toho byl zanedbaný. „Neznal například to, když má dostat pusu," uvedla znalkyně. Přímo v soudní síni pak předvedla, jak si hoch dával pusu sám na svou ruku. Poukázala tak na fakt, že nebyl zvyklý na projevy náklonnosti, ale toužil po nich. Nakonec i jeho svědectví o tom, jak jej otčím bil po hlavě násadou od smetáku, bylo jedním z důkazů o které se soud opíral. Podpořily to i výpovědi dvou pracovnic Klokánku, kam byly děti druhý den po incidentu umístěny. Obě ženy se shodly na tom, že na chlapečkovi se projevil syndrom týraného dítěte. Objevily velkou tržnou ránu na jeho hlavičce, a proto musel být chlapec převezen do olomoucké fakultní nemocnice.

„Soud zohlednil vysokou škodlivost jednání obžalovaného, dítě se nemohlo bránit. Jedná se také o osobu s výraznými sklony páchat trestnou činnost," uvedl mimo jiné ve zdůvodnění rozsudku soudce Radomír Koudela.