Samosoudce Petr Marák s obžalovaným už dříve vedl trestní řízení, včera ale vyřkl konečný rozsudek. Na Čecha se ale dlouho čekalo: i proto, že přišel ozbrojen a zaměstnal tak justiční stráž.

Muž byl obviněn z toho, že loni 16. dubna nejprve vyvolal konflikt se čtyřmi romskými ženami v tamním supermarketu Penny. Nařkl je z krádeže cigaret, jenomže pracovníci obchodu u žádné z nich nic nenašli.

Před obchodem hádka gradovala a skinhead z ničeho nic vytáhl plynovou pistoli a mezi Romky jednou vystřelil. Po incidentu pak sedl na kolo a odjel, jako by se nic nestalo.

„Byl to obrovský šok. Já stála nejblíže, kulka mi proletěla dvacet centimetrů od hlavy,“ řekla u soudu svědkyně Jana Stachoviczová, která byla v té době v sedmém měsíci těhotenství. Policisté okamžitě zahájili vyšetřování, u Čecha doma však zbraň nenašli.

Obviněný však soudu tvrdil, že mu ji někdo ukradl. K včerejšímu hlavnímu líčení však paradoxně přišel opět ozbrojen.

Pro státního zástupce to byl jasný případ.

„Není třeba, abychom vyslýchali další svědky pana Čecha, kteří jsou zřejmě vykonstruovaní. Není jasné, kdo konflikt vyvolal, ani za jakých okolností se střílelo,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce Robert Hanuš.

Čech podle něj ale překročil hranice nutné obrany. „Pravicové názory obžalovaného jsou jeho osobní věcí, ale vzhledem k činu navrhuji podmíněný trest na jeden rok s odkladem na dva roky,“ vyjádřil se Hanuš.

Samosoudce Marák pak po několika minutách trest posvětil.

„Vzhledem k okolnostem a naplnění skutkové podstaty s trestem souhlasím. Jedná se o trestný čin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, za což Čech mohl dostat až tři roky,“ uvedl Marák.

Přihlédl přitom k jeho minulosti, Holešovan si totiž naposledy odseděl deset měsíců za podvody.