„My pro letošní rok počítáme se třemi zesílenými hlídkami ve městě,“ prozradil ředitel městské policie ve Vsetíně Nikolaj Martinák.

Cílem je podle jeho slov dohlížet zejména na dodržování veřejného pořádku před budovou městského úřadu, kde se kvůli přivítání nového roku tradičně schází stovky lidí. Letos zde program začne už v pět hodin odpoledne. „Drobné prohřešky proti veřejnému pořádku jako například používání různých rachejtlí vždy do jisté míry tolerujeme,“ dodal Martinák. Patří prý totiž k běžnému koloritu silvestrovských os­lav.

V každém případě však chtějí strážníci zabránit případným šarvátkám, jejichž spouštěčem je často přemíra alkoholu. „Nechceme, aby se opakovala situace z loňska, kdy muže, který se staral po půlnoci o hudební produkci, napadl lahví sektu notně podnapilý mladík,“ připomenul Martinák. Při dechové zkoušce tehdy šestadvacetiletý útočník nadýchal dvě promile alkoholu.

Tři dvojice městských strážníků budou na pořádek dohlížet také v ulicích Valašského Meziříčí. „Další muži budou v pohotovosti, a pokud by došlo k závažnějšímu problému, budou připraveni nastoupit službu,“ doplnil ředitel meziříčských strážců pořádku Jan Camfrla.

Ve Valašském Meziříčí už nepořádají půlnoční ohňostroj. „Po zkušenostech z loňska musím říci, že to výrazně přispělo k celkovému zklidnění silvestrovských oslav,“ pochvaloval si Camfrla. Meziříčtí strážníci budou také v kontaktu se zdravotnickými záchranáři i hasiči. „To z toho důvodu, že má být poměrně velká zima a nechceme, aby nám někdo na ulici umrznul,“ vysvětlil Camfrla.

Na jiné nebezpečí oslav příchodu nového roku upozorňují také hasiči. „Jde o zvýšené riziko vzniku požárů při neodborné a neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou,“ řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Nejzávažnějším problémem je přitom její snadná dostupnost dětem. „Děti nemají při jejím používání přirozené zábrany ani potřebnou odbornost. To může vést ke zranění či požárům a poškození majetku,“ upozornil Mitáček.

U dospělých se hasiči nejčastěji setkávají s nevhodným používáním pyrotechniky v opilosti, což vede k požárům od zbloudilých raket nebo ke zraněním. „Hořící nálože mají navíc dostatečnou teplotu k zapálení hořlavých materiálů například po vlétnutí oknem do bytu, na půdu nebo střechu domu. Známé jsou i případy poškození zaparkovaných aut,“ připomněl Mitáček.