Seniorku v pondělí našli v domku její příbuzní zakrvácenou a v bezvědomí. Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje ji v kritickém stavu odvezla do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

„Žena utrpěla vážnější poranění v obličeji a byla převezena na úrazovku. Případ vlastně vůbec nebyl hlášený jako napadení. Že by mohl mít souvislost s trestnou činností vyplynulo až později,“ komentoval mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Kroměřížští policisté na případu usilovně pracují, ani oni ale zatím nic bližšího nevědí.

„Případ se šetří jako těžká újma na zdraví a jeho okolnosti prověřujeme,“ řekla Deníku kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Jestli ženu opravdu někdo napadl zatím ale není jasné. Zranění si mohla přivodit i sama, například pádem, ačkoliv je to nepravděpodobné. Osmdesátiletá důchodkyně podle dostupných informací trpí demencí.

Pokus o vraždu?

Pokud se potvrdí varianta, že ženu někdo úmyslně zranil, pak pachateli za způsobení těžkého ublížení na zdraví hrozí až deset let vězení. Poté, co bude zjištěn způsob útoku a motiv pachatele, není vyloučeno ani překvalifikování na pokus o vraždu s přísnější sazbou.

V poslední době jde ve Zlínském kraji už o několikátý případ surového násilí páchaného na starších lidech. Jeden z vůbec nejotřesnějších případů krajský soud projednával loni. Pavlu Jurčekovi uložil výjimečný trest 25 let vězení za loupežnou vraždu devětasedmdesá­tileté ženy. Podle obžaloby ji muž v jejím domě udusil ze strachu, aby jej neprozradila. Dům pak zapálil, aby vraždu zamaskoval.

Jana Rohanová, ČTK