Jen díky včerejší výpovědi svědka celé události a přímluvě státního zástupce včera soudce kroměřížského okresního soudu Karel Rašín zamhouřil oko a muž vyvázl jen s podmínkou a šestiletým zákazem řízení.

Svědek události ze silvestrovské noci, Zdeněk Polášek, před soudem znovu připomněl, co se v osudnou noc událo.

„Projížděl jsem tehdy obcí Koryčany a mířil směrem na Kyjov. Poté jsem asi padesát metrů přede mnou uviděl člověka ležícího na vozovce, opodál kolo a nějaký nepořádek rozházený po zemi. Zřejmě to byly plasty z auta,“ popisoval zážitek předvolaný svědek a dodává, že tehdy zastavil a šel zjistit, co se děje.

„Viděl jsem, jak Octavie bílé barvy zastavuje. Trvalo to ale asi jen pět vteřin. Rychle se zase rozjela a zmizela v první uličce,“ říká Polášek.

Řidič v něm vzbudil dojem, že zřejmě chtěl zastavit a zraněnému poskytnout pomoc. Když ale za sebou zahlédl vozidla, dostal strach a raději odjel.

„Náraz musel být opravdu silný. Byl jsem na místě nehody jako první a překvapilo mě, jak bylo kolo zdevastované. Navíc bylo odhozené poměrně daleko od místa, kde ke srážce došlo. Do velké vzdálenosti byly odmrštěny také holínky, které měl zraněný před nehodou na nohou. Náraz tedy musel být veden v hodně velké rychlosti,“ hodnotí zpětně svědek.

Řidič měl navíc v době události v krvi bezmála dvě promile. Střízlivý v době střetu ale nebyl ani cyklista. Během prvního jednání, které se konalo před měsícem, se ale dušoval, že alkohol zvládá velice dobře.

„Jel jsem relativně rovně. Chvilku před srážkou jsem objel kanál, pak jsem se vrátil na pravou stranu silnice a po dalších zhruba deseti metrech jsem ucítil náraz,“ popisoval tehdy kritický okamžik osudného šestatřicetiletý Martin Kremz a postěžoval si, že zdravotní problémy ho od té doby provázejí i nyní.

„Trpím bolestmi zad a špatně se mi dýchá,“ stěžoval si Kremz. Lékaři podle něj nevylučují ani možnost, že kvůli následkům střetu mu bude přiznán invalidní důchod. „Štve mě to,“ svěřil se soudci zcela upřímně poškozený. Jan Mrázek, který ho srazil, včera znovu svou nerozvážnost před soudem olitoval. „Udělal jsem velkou chybu,“ kál se před soudem obžalovaný.

Právě díky projevené lítosti, a podle slov soudce také díky přímluvě státního zástupce, muž nakonec unikl vězení.

Obžalovaný byl z přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky, těžké ublížení zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku.

Rozsudek byl pro něj nakonec příznivý. Soudce mu sice uložil dvouletý trest, ale s čtyřletou zkušební dobou. K tomu mu zakázal řízení v délce trvání šesti let.

„Myslím si, že tento trest je pro odsouzeného dostatečným varováním. Vězení by podle mě v tomto případě nemělo výchovnější účinek,“ vysvětlil své rozhodnutí Karel Rašín a dodal, že ačkoli původně právě nepodmíněný trest odnětí svobody pro Mrázka zvažoval, výpověď svědka ho přesvědčila, že kdyby se na místě neobjevila jiní lidé, zraněnému by pomohl.

Rozsudek včera nabyl právní moci. Mrázek i státní zástupce se vzdali práva podat odvolání.