Píseň s tímto textem zněla včera – stejně jako řada dalších podobného ražení – u kroměřížského okresního soudu. Už podruhé tam totiž stanula pětice obviněných mužů, kteří na svých facebookových profilech propagovali nacionalismus.

Včera se soudní senát podrobně zabýval texty zveřejněných písní a jejich mírou závadnosti. Některé z nich totiž sice hlásaly docela svérázná hesla, odmítaly Lisabonskou smlouvu nebo vyjadřovaly nesouhlas s policejní zvůlí, ale krajní extrémismus nepropagovaly.

Slova pro svou obhajobu však těžko hledal třeba Tomáš Čermák, kvůli kterému v soudní síni zazněl „hit“ s názvem Chcípni od kapely Agrese 95.

Týž obviněný se vyjadřoval i k textu „Sbal si a táhni, i s parchantama svýma, jinak budeš hajzle, v bolesti umírat, mám tě plné zuby, tvá kůže není bílá, jsi horší než mor, a poznáš, co je bílá síla.“

„Viděl jsem to u druhých, tak jsem si ji stáhl. Říkal jsem si, že to snad nikoho nepobouří,“ krčil rameny mladý muž.

Další píseň s názvem Stoupá Rom za Romem v country stylu svou razancí překvapila i soudce Karla Rašína a ptal se obžalovaného, zda s textem souhlasí.

„Zdá se, že ano, pokud si stáhnete takovou zhovadilost, která ani nemá pořádnou hudbu,“ pohoršoval se soudce.

Na to mladý muž odpověděl, že o písni slyšel, a proto ji stáhl. S názory, které hlásá, se prý ale rozhodně neztotožňuje.

U soudu včera zazněla i „památná“ věta bývalého poslance Miroslava Sládka, že Romové by měli trestně odpovědní už od narození, neboť to je jejich největší zločin. Na facebook tuto hlášku spolu s písní kapely Legion S vyvěsil Antonín Pohanka.

Ten také naznačil, že s textem souhlasí. Poté, co soudce žádal upřesnění výroku, se obžalovaný zamyslel a opravil se.

„Dříve mi Romové vadili. Od té doby, co mám rodinu, se k tomuto názoru nehlásím,“ tvrdil Pohanka. Kromě něj se včera k písním vyjadřovali také Jan Chudárek, Antonín Cápek a Tomáš Pospíšilík.

Posloucháním skladeb se soud zabýval celé dopoledne a několik skladeb ještě zbylo na další jednání.

Nedošlo ani na výslech znalce z oblasti extremismu. Byla totiž vznesena námitka pro jeho podjatost vzhledem k článku, který byl uveřejněn v regionálním týdeníku. Pětici mužů viní kroměřížský státní zástupce ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Hrozí jim za to až deset let vězení.