Žena přitom tlačila na invalidním vozíku svého těžce nemocného muže. Oba se nyní bez cizí pomoci neobejdou. Po těžkém úrazu totiž i chodkyně zůstala upoutána na invalidní vozík.

Za to jej okresní soud v Kroměříži loni v listopadu potrestal čtyřletým vězením a osmiletým zákazem řízení. Rolnému se však trest zdál nepřiměřeně přísný, a proto se odvolal ke krajskému soudu do Zlína. Ten mu nakonec postih snížil jen o půl roku.

K nešťastné události došlo 13. dubna 2009. To se Rolný podle svých slov pohádal se svou přítelkyní, dal si osm až deset panáků slivovice a s 1,5 promile v krvi pak sedl do svého vozu Alfa Romeo, kterému nefungovaly brzdy, a vyrazil na silnici.

Těsně před Zlobicemi ale svůj vůz nezvládl a najel na sedmačtyřicetiletou ženu, která tlačila před sebou svého padesátiletého manžela na invalidním vozíku. „Žena se jej ještě na poslední chvíli snažila vytlačit z vozovky, ale již to nestihla. Muž přepadl přes střechu a v důsledku jeho zranění došlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu,“ přečetla obžalobu krajská soudkyně Marie Káňová.

Muž utrpěl otřes mozku a zlomeninu pánve, čímž se ještě snížila jeho soběstačnost. Trpí totiž roztroušenou sklerózou a bez trvalé pomoci není schopen sám žít. Jeho manželka měla mimo otřes mozku, zhmožděné plíce, vykloubené a zlomené krční a hrudní obratle. Následkem vážných zranění ochrnula na obě nohy.

Rolný se včera hájil tím, že trest je nepřiměřeně vysoký. Poukazoval rovněž na to, že se mu minulý měsíc narodil syn. „Domníváme se, že soud nepřihlédl k účelu trestu, ani polehčujícím okolnostem, ale byla to pouze odplata. Obžalovaný za své jednání nese zodpovědnost,“ poukázal u včerejšího projednávání Rolného advokát Pavel Brach.

Ten navrhoval, aby muže soud potrestal domácím vězením, které je součástí nového trestního zákona.

S tím ale nesouhlasil státní zástupce Ilja Khain. „Trest musí působit odstrašujícím příkladem i na jiné. Navíc soud byl mírný už v tom, že jej zařadil do nejmírnějšího typu věznice,“ podotkl státní zástupce.

Sám Rolný znovu u soudu zopakoval jak svého činu lituje. „Kdybych mohl vrátit čas, udělám to. Ale vím, že za svou hloupost musím platit,“ řekl senátu.

Sedmadvacetiletému muži hrozilo původně až pětileté vězení. Pokud by čin spáchal v tomto roce, mohl by podle nového zákona strávit za mřížemi až osm let. A právě na tento fakt poukázala i soudkyně Káňová, která muži snížila trest jen o půl roku.

„Způsobil jste zranění dvou lidí a uvrhl je do situace, která je pro ně velmi svízelná. Polehčujícími okolnostmi pouvažujeme doznání a lítost, i když ta je podle nás jen formální. Uvědomte si, obžalovaný, že by vám hrozilo až osmileté vězení. Budete se muset s trestem popasovat. Nežijete zde jenom vy,“ promluvila ještě Rolnému na závěr do duše.