Předmětem sporu byla rvačka v koryčanském baru Nevada, ke které došlo letos v lednu. Oslava narozenin kamarádky obou bratrů, na které se vše událo, totiž skončila příjezdem policie a zraněním mladšího z obou sourozenců.

Ten starší proto ve čtvrtek před soudem stanul jako obžalovaný z ublížení na zdraví. Osmatřicetiletému muži hrozí výchovný trest ve výši deseti měsíců podmíněně.

Obžalován je z napadení svého bratra půllitrovou sklenicí od piva. Způsobil mu šest tržných ran v oblasti spánku, které jeho mladšímu bratrovi lékaři museli sešít.

Podle výpovědi obžalovaného v baru slavil u stolu se svými třemi přáteli narozeniny. Po druhé hodině v noci chtěl ke stolu přisednout i jeho mladší bratr. Kvůli opilosti, agresivitě a nevhodnému chování ale nebyl u stolu ostatními vítán. Podle výpovědí obžalovaného i svědků mu osazenstvo stolu dalo několikrát najevo, že jeho přítomnost není žádaná, mimo jiné i kvůli hádce, kterou poškozený údajně vyvolal už dříve během večera. Muž se ale nenechal odbýt a přesto se ke stolu posadil.

Podle výpovědi poškozeného bylo jeho záměrem urovnat spory s bratrem. Samotnému mu však v osudnou noc kolovaly v krvi asi tři promile alkoholu: údajně šest piv a šest panáků.

„Přišel jsem ke stolu a chtěl jsem urovnat spory. Máme dlouhodobé problémy a je mezi námi finanční dluh, s bratrem ale není rozumná řeč. Pomlouvá mě, vydírá a vyhrožuje," vypověděl ve čtvrtek před soudem poškozený.

Situace v baru však nedopadla podle jeho očekávání a došlo k další hádce a následně i k potyčce. Spor podle jednoho ze svědků trval asi šest minut a nabíral na intenzitě.

„Když jsem si přisedal, podkopli mi židli a pak mě bratr praštil sklenicí do hlavy, až jsem i se židlí spadl na zem. Nenapadal jsem ho," tvrdil včera poškozený. Podle obžalovaného, kterému v ten večer bylo naměřeno 1,42 promile, byl ale scénář zcela jiný.

„Bratr se na mě napřahoval, tak jsem se v sebeobraně sklenicí v protipohybu ohnal," popsal před soudem obžalovaný. Poté ho ještě údajně napadl jeden z kamarádů jeho mladšího bratra. Rozdělit je chtěl další ze svědků, do kterého se i po úderu sklenicí do hlavy pustil poškozený. Hromadná šarvátka se ale nakonec uklidnila a na místo po chvíli dprazila i policie.

Podle obžalovaného měl mladší ze sourozenců do baru vstup zakázán kvůli dřívějším rvačkám, které tady vyvolával. Poškozený byl podle něj agresivní a slovně napadal lidi kolem sebe po celou návštěvu v baru.

Všichni svědkové se shodli na tom, že mladší z bratrů u stolu nebyl vítaný a před svým bratrem rozhazoval rukama. Na stole dokonce vylil a poshazoval několik sklenic s pitím. Poškozeného chtěla kvůli nevhodnému chování údajně vyhodit i obsluha.

O tom, zda starší z bratrů jednal v rámci sebeobrany, nebo jeho reakce byla přehnaná, soud zatím nerozhodl. Jednání bylo odročeno na druhého května a jako svědkyně bude předvolána také obsluha baru a přehrán bude záznam z kamerového systému.