Kvůli podezření z trestných činů podvodu a úvěrového podvodu proto nyní stanul před kroměřížským okresním soudem. Pokud ho tříčlenný senát uzná vinným, je ohrožen až osmiletou sazbou.


Ke skutkům, při nichž měl Večerka připravit dvě rodiny o jejich nemovitosti, došlo podle obžaloby v srpnu roku 2005.
Tehdy Večerka krátce po sobě pod záminkou získání finančních prostředků zapůjčil poškozeným dohromady částku ve výši rovných čtyři sta tisíc korun.
Zároveň však tvrdil, že aby mohl úvěry vyřídit, musí být jejich nemovitosti převedeny na třetí osobu, kterou byla Danuše Denešová.
Následně pak zajistil přepis v advokátní kanceláři, o kterém však zúčastněným tvrdil, že je to jen formalita, a pokud půjčku do tří měsíců splatí, bude nemovitost převedena zpět.

Ladislav Večerka z Kroměříže měl připravit dvě rodiny o jejich domy

Ještě než však uplynula stanovená tříměsíční lhůta, byla kupní smlouva vložena do katastru nemovitostí a objekty poškozených přešly na Danuši Denešovou, která se stala pomyslným bílým koněm. Obě nemovitosti pak byly nabídnuty k prodeji dalším lidem.

Více světla měl do případu vnést při včerejším, v pořadí třetím hlavním líčení dvaatřicetiletý Rudolf Oračko z Přerova. Právě on se stal zprostředkovatelem setkání poškozených rodin s Ladislavem Večerkou.

„Sám se s ním znám asi tři roky, když jsem si chtěl půjčit peníze, obrátil jsem se na něj a on mi vyhověl. Když mě potom rodiny kontaktovaly, že by potřebovaly finance, zeptal jsem se na schůzku právě pana Večerky,“ vypověděl u soudu Oračko.

Zároveň tříčlennému senátu tvrdil, že u obou zájemců o finanční výpomoc ze strany Večerky padla zmínka o případném prodeji jejich nemovitostí. „Říkali, že pokud by nesehnali peníze na splátky, prodali by barák, a urovnali tak dluh,“ podotkl Oračko.

Už podruhé vypovídala před soudem také Danuše Denešová, na jejíž jméno byly původní kupní smlouvy napsány.
Před čtrnácti dny se ji totiž snažil kontaktovat další zainteresovaný, Večerkův známý Karel Čičatka, kterému do klína spadly peníze za prodej druhé nemovitosti.

„Nebrala jsem mu ale telefon, a až po několika hodinách jsem zareagovala SMSkou, ať už mě nechají na pokoji, že mi udělali dost problémů,“ nastínila Denešová.

„On mi začal psát, ať se setkáme, zřejmě abych měla říkat věci tak, jak to chtěli oni,“ vysvětlila žena.
Dodala, že proto ihned volala vyšetřovatele, který ji poslal sepsat protokol na policii.

„Už předtím, než začal soud a šla jsem na výslechy na kriminálku, mě ale Večerka kontaktoval, ať tvrdím, že jsem ty domy chtěla kupovat a podobně,“ doplnila před soudem Denešová.

O celé kauze tříčlenný senát rozhodne možná už při příštím, prosincovém, líčení. Jestliže se soud nakonec přikloní na stranu obžaloby, může poslat Ladislava Večerku v krajním případě až na osm let do vězení.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika