Podle místopředsedy kroměřížského soudu Petra Maráka byl nový zákoník potřeba. Přináší však spíš víc potíží, než užitku. Mohl by například navýšit kriminalitu v regionu.

„Na svobodu se dostávají drobní zloději, co kradou například v supermarketech. Je to takříkajíc jejich obživa, dělají to třeba každý měsíc. Není dobře, že už nedostanou žádné ponaučení ve formě vězení,“ vysvětlil místopředseda.

Se zkracováním či rušením dříve uložených trestů se kroměřížští soudci potýkají denně a zdržuje je to od běžné práce. „Týká se to asi dvě stě případů. Já sám jich mám na stole asi třicet, kolegyně Macháňová Laštůvková kolem osmdesáti a nejvíc jich má předseda senátu Rašín,“ přiblížil Marák.

Ten se totiž v předešlých letech specializoval na trestnou činnost související s dopravou a provozem na silnicích, a právě těch se zmírnění trestních sazeb dotklo nejvíce.

„Asi osmdesát procent případů, které se musejí projednat, je mých. Jen za leden jich mám rozhodnutých už zhruba sto,“ potvrdil předseda soudního senátu Karel Rašín.

Postup se podle svých slov snaží co nejvíce urychlit a jednotlivé případy tak zabírají zhruba deset minut. „Čím dřív si to takříkajíc vyčistím, tím dřív budu mít čas na normální práci. Spis si proto prostuduji vždycky předem, poté se vyjádří okresní státní zástupce i odsouzený a pak okamžitě rozhodnu,“ popsal Rašín.

U jiných soudů to ale podle něj rozhodně není pravidlem. „Když jsem chtěl nedávno po jiném soudu spis, bylo mi řečeno, že ho tam ještě ani nemají. My se to snažíme dělat skutečně rychle,“ doplnil předseda.

Pachateli se podle něj trest zruší, pokud z nového zákoníku vypadl skutek, za který byl odsouzen. Zkracování trestu se pak týká hlavně případů, kdy se odsouzený dopustil více trestných činů. Ke změně trestu se musí vyjádřit také Okresní státní zastupitelství Kroměříž a také tamním pracovníkům to přináší komplikace.

„U všech probíhajících trestních řízení musíme porovnávat trestní sazby tak, aby pro obviněné byl užit trestní zákon mírnější,“ vysvětlil okresní státní zástupce Pavel Pukovec.

Účast při veřejných soudních zasedáních je podle něj náročné nejen časově, ale i odborně. „Je nutno zohlednit všechna předchozí odsouzení tak, aby odsouzenému byl trest zkrácen nebo zrušen zákonně a přiměřeně,“ uzavřel Pukovec.