Na řadě míst vítr a padající stromy poškodily také střechy nebo elektrické vedení. Bez dodávek elektřiny se ocitly stovky domácností především na Kroměřížsku a Zlínsku.

Nejvíce výjezdů – čtyřicet tři – absolvovali hasiči na Valašsku. Na Uherskohradišťsku vyjížděli dvacetkrát, v okrese Kroměříž zaznamenali patnáct výjezdů, o dva méně pak na Zlínsku.

„V šedesáti sedmi případech šlo o popadané stromy a větve na silnice a cyklostezky. V deseti případech stromy poškodily nebo byly zavěšeny na nadzemním vedení kabelů. V deseti případech šlo o poškození střechy a nebo jejich částí,“ upřesnil sobotní statistiku mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

DO SPADLÉHO STROMU NAJEL CYKLISTA

Vítr také poškodil zateplení bytového domu v Rožnově pod Radhoštěm a komín střechy v Hvozdné na Zlínsku. Ve dvou případech pak větve stromu a uvolněná část střechy poničily zaparkovaná auta.

Došlo také na zranění, když na cyklostezce mezi obcí Ústí a Vsetínem najel cyklista do spadlého stromu.

Roušky ve třídách. Ilustrační foto
Středoškoláci v kraji se od pondělí učí na dálku, mění se i režim v nemocnicích

„Hasiči cyklistovi poskytli předlékařskou pomoc a předali ho do péče zdravotníků. Současně strom odstranili s pomocí motorové pily,“ popsal Žemlička.

Ke zranění dalších lidí v sobotu v souvislosti se silným větrem nedošlo. Hasiči přesto upozorňují řidiče, cyklisty a chodce, aby v případě, kdy je vyhlášena výstraha před silným větrem, jezdili opatrně a nejlépe aby co nejméně projížděli či procházeli zalesněnými úseky.

TISÍCE DOMÁCNOSTÍ BEZ PROUDU

Dodavatel elektrické energie E.ON zaznamenal v sobotu následkem silného větru osm poruch na vedení vysokého napětí v Jihomoravském a Zlínském kraji. Bez proudu se odpoledne ocitlo na čtyři tisíce domácností. Tento počet se do večera podařilo snížit na pět set.

„Na obnovení dodávek do zbylých míst naši montéři v terénu stále intenzivně pracují. Nejvíce domácností bez dodávek energií je v okolí Kroměříže a Zlína,“ informoval před 20. hodinou Roman Šperňák, mluvčí společnosti E.ON.

STROM DOPADL TĚSNĚ PŘED PROJÍŽDĚJÍCÍ VŮZ

Do nebezpečí se kvůli silnému větru dostala také jedna z posádek služebního vozu zajišťující chod krajských voleb ve všech 14 okrscích v Rožnově pod Radhoštěm.

„Při jízdě v okrsku Horní Paseky nám přes cestu jen pár metrů před námi spadl poměrně velký strom. Přesáhl celý náš pruh a polovinu druhého pruhu. Museli jsme společně s dalšími posádkami na místě strom odtáhnout do příkopu, abychom mohli projet,“ vylíčil Martin Cáb z volebního týmu rožnovské radnice.

VAROVÁNÍ PŘED VĚTREM SE ROZŠIŘUJE I NA VODU

Varování před silným větrem, platné až do neděle pro území celého Zlínského kraje, vydali už v pátek meteorologové.

„Vítr bude foukat v sobotu po většinu dne a během noci na neděli a v neděli bude pozvolna slábnout,“ uvedl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové předpovídají čerstvý jihovýchodní až jižní vítr o rychlostech 5 až 10 metrů za sekundu. V nárazech může dosáhnout až dvaceti metrů za sekundu, tedy sedmdesáti kilometrů za hodinu.

Roušky ve třídách. Ilustrační foto
Středoškoláci v kraji se od pondělí učí na dálku, mění se i režim v nemocnicích

V polovině soboty navíc meteorologové rozšířili výstrahu před silným větrem o varování před velkou vodou. Ve Zlínském kraji se varování týká především Valašska. V noci na neděli může na Valašsku spadnout 15 až 40 milimetrů srážek.

„Vlivem předchozího nasycení a těchto očekávaných srážek, očekáváme dosažení prvního stupně povodňové aktivity, na menších tocích nelze vyloučit i krátkodobé překročení druhého povodňového stupně. Situaci na tocích mohou komplikovat stromy popadané v důsledku silného větru,“ doplnil František Šopko.