„Mezi špatně identifikovatelnými zvuky a skřeky vyřvával, že chce zavolat policii,“ popsala dramatickou situaci vedoucí učitelka školky Stanislava Klegová.

Kantorky dohlížející na děti nenechaly nic náhodě a se svými svěřenci se ukryly ve vchodě blízkého panelového domu.

Pomatenec mezitím vnikl do odemčené budovy, kde popadl za obě ruce uklizečku, cloumal s ní a opakovaně ji vyzýval, aby zavolala policii.

„Kolegyně naštěstí zachovala chladnou hlavu. Nechala se dovést násilníkem ke mně. Zavolaly jsme tedy policii a zamkly se, protože muž ohrožoval nožem i mne,“ líčila obrannou taktiku Klegová. Pomocí mobilního telefonu ještě varovaly školní kuchařky a zjistily stav dětí ukrytých v sousedním paneláku.

Zásah policie už nebyl nikterak dramatický.

„Policisté nemuseli použít donucovacích prostředků. Výtržník se nebránil a byl převezen na policejní služebnu, odtud byl potom eskortován na posudek lékaře do kroměřížské psychiatrické léčebny,“ uvedl k případu Jaroslav Krejčíř z uherskohradišťské policie.

I když byl podle tvrzení učitelek muž vybaven injekčními stříkačkami, policejní drogové testy byly negativní.

Policisté ještě na místě pochválili personál školky za pohotové vyhodnocení situace.

„Učitelky vyděšeným dětem vysvětlily, že se jedná o nemocného pána, který potřebuje pomoc. Jejich ukrytí byl dobrý tah, děti byly ušetřeny nepříjemné situace, která by mohla vyvolat třeba trauma,“ pochválila své podřízené také jejich vedoucí Klegová.

Příčina mužova vyšinutého chování zatím není známa. „Mohlo to být z jeho strany obrácení pozornosti ke své osobě, apel, aby se něco stalo. Ale je to jen jedna z mnoha možností a pouhá spekulace,“ netroufl si určit diagnózu psychiatr Vítězslav Kouřil.

Pokud bude muž usvědčen z trestného činu výtržnictví, čeká jej dvouletý pobyt za mřížemi.

Michael Lapčík