Aby zaměstnanci dokázali vážnost svých slov, sepsali dokonce stížnost a odevzdali ji na radnici: právě město je totiž zřizovatelem Domu kultury.

„Vzbouřili jsme se hlavně proti tomu, jak se tady s námi jedná. Většina kritiky je zaměřena proti panu Štéblovi. Dvakrát či třikrát za den proběhne budovou, všechno zkritizuje, pořád je podle něj něco špatně,“ postěžovala si v úterý 9. února Deníku jedna z pracovnic Domu kultury, která si z obav o své místo nepřála být jmenována.

S neadekvátním chováním vedoucího ekonomického oddělení se přitom podle jejích slov zaměstnanci nesetkali poprvé.

„Pracovala tady dříve jedna paní, která kvůli němu skončila v blázinci,“ tvrdí dokonce žena. Od sepsání stížnosti si nespokojení pracovníci slibují zklidnění nepříjemné situace.

„Chceme, aby se upřesnily pravomoce pana Štébla, co může či nemůže,“ tvrdí pracovnice Domu kultury.

Krušné časy prožíval podle zaměstnankyně i vedoucí provozu Miroslav Melichárek. Právě ale na něj by se podle ředitele Domu kultury Vlastimila Dvořáka měli v prvé řadě rozhořčení zaměstnanci obracet. Podle Melichárka se tak ale nedělo.

„Štébl překračoval své pravomoce, i já sám jsem s ním měl řadu problémů. Často chodil mezi lidi a zasahoval takřka do všeho,“ zlobí se Melichárek. Ten proto rovněž podpořil stížnost a osobně ji ve čtvrtek 21. ledna zanesl na radnici.

Vedoucí ekonomického oddělení Jan Štébl ale nadměrnou kritiku odmítá. „Nesouhlasím s tím, jsou to zčásti lži, zčásti polopravdy. Vesměs se jedná o pracovně právní záležitosti,“ obhajuje své chování.

Za pravdu mu částečně dává také ředitel Domu kultury Vlastimil Dvořák. „Nechápu, proč to naši pracovníci tak medializovali. Myslím si, že je na jejich tvrzení pouze část polopravd,“ konstatoval Dvořák.

Prvotní informace o nepokojích se k k němu prý dostaly už v prosinci. „Obrátil jsem se proto na vedoucího provozu, pana Melichárka, který je pro zaměstnance jejich přímí nadřízený. Říkal, že o ničem neví, teprve vše zjistí a podá mi zprávu. Doposud se tak ale nestalo,“ krčí rameny ředitel. „To je pravda, ale od počátku prosince jsem na neschopence. Informace jsem mu nemohl zatím podat,“ hájí se Melichárek.

Zaměstnanci už proto situaci nevydrželi a napsali stížnost. Ředitel Domu kultury byl pozván na radnici, kde k celé situaci řekl své stanovisko.

„Došlo to do fáze stížnosti, nyní už do celé záležitosti vstupovat nechci. Řešení na mě nezávisí,“ podotkl ředitel Dvořák.

Kroměřížská radnice nyní situaci prověřuje a sbírá podněty od všech aktérů. V pondělí absolvovali představitelé města sérii jednání jak se zaměstnanci, tak i s ředitelem a ekonomem Domu kultury.

„Problémy vycházejí především z nefungující komunikace uvnitř organizace, a to i na úrovni managementu,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Řešením situace byl pověřen vedoucí odboru kultury, cestovního ruchu a státní památkové péče, který má svůj návrh předložit 18. února na Radě města Kroměříže k projednání.

Potrestat případného viníka za vzniklé neshody nebude ale podle starosty Kroměříže Miloše Malého tak jednoduché. „Jsme sice zřizovateli Domu kultury, ale jinak je to samostatně fungující objekt,“ upozornil Malý. Sankci tudíž mohou udělit jen řediteli zařízení. „Kdybychom chtěli potrestat někoho ze zaměstnanců, tak je to irelevantní. To smí pouze ředitel, který mimo jiné také s pracovníky uzavírá smlouvy,“ uzavřel starosta.