„Oproti loňskému roku je to nárůst. Vloni jsme měli za stejné období jen osm nehod tohoto druhu. Zvýšená nehodovost je zapříčiněna hlavně mírnou zimou,“ zauvažoval za krajské ředitelství policie Petr Jaroš.

Jedna z posledních nehod se stala předminulou neděli na cyklostezce mezi Starým Městem a Huštěnovicemi.

„Sedmapadesátiletý muž se nedržel u pravého okraje cyklostezky, jel jejím středem. Tam se ale bočně střetl s protijedoucím cyklistou. Při nehodě byl starší kolař zraněn. Dechová zkouška u něj prokázala 0,9 promile alkoholu. Přiznal, že chvíli předtím dopil jedno pivo a dvě malé slivovice,“ připomněl událost uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergenthal.

S nedávnou nehodou na Kroměřížsku se ale srovnávat nemůže. Tam byl viníkem cyklista mnohem těžšího kalibru: policisté totiž osmačtyřicetiletému cyklistovi naměřili 3,65 promile.

„Nehoda se stala 16. března odpoledne. Muž v Holešově najel do křižovatky. Po hlavní cestě ale jelo auto. Aby do něj nenarazil, strhl řízení doprava a spadl na zem,“ vyzdvihla. „Událost však naštěstí skončila jen drobným zraněním cyklisty,“ doplnila mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.

Nemalou finanční pokutu přitom opilí cyklisté v potaz neberou. Za alkohol v dechu mohou však zaplatit i sumu od pětadvaceti do padesáti tisíc korun.

„Očividně vůbec nemyslí na to, že jsou stejně jako šoféři auta řidičem dopravního prostředku, byť je jím jen kolo. Alkohol prostě za volant nepatří,“ zlobí se krajský koordinátor Besipu Zdeněk Patík.

Ten také upozorňuje na nešvar, který se mezi cyklisty v poslední době rozmáhá.

„Zapomínají na stezky, které jsou jim určené. Jezdí po cestě, která je s nimi souběžná. Cyklostezky ale musejí využít. Jsou příkazové. Mají povinnost na ně odbočit,“ upozorňuje Patík.

Podle mluvčího krajské záchranné služby Petra Olšana cyklisté při dopravních nehodách nejčastěji utrpí úrazy horních a dolních končetin.

„Evidujeme zranění od modřin po závažné zlomeniny. Je to pár let zpátky, co in-line bruslařka sjížděla kopec po stezce. Spadla, a protože neměla přilbu, podlehla svým zraněním,“ zavzpomínal na smutnou událost Olšan. Apeluje proto na cyklisty i bruslaře, aby nezapomínali také na ochranné prostředky.