Schizofrenik tehdy mačetou napadl oba své rodiče přímo v jejich bytě: zatímco otec se ze zranění dostal, jeho matka jim podlehla. Trestní stíhání však tehdy zastavilo samotné státní zastupitelství právě proto, že muž trpí paranoidní schizofrenií.

Už v minulosti mu také byla uložena ochranná léčba ústavní formou, sám nemocný ale spolu se svým otcem žádal o její změnu na ambulantní. Naposledy v březnu mu soud nevyhověl a jelikož se blíží konec lhůty, na kterou mu byla ochranná léčba ústavní formou stanovena, zabýval se kauzou kroměřížský okresní soud včera znovu.

Nemocný muž před soudem opět trval na svém přání léčit se pouze ambulantně. Momentálně do Hostišové dojíždí každé dva týdny na víkend, a otec by byl ochoten vzít si k sobě syna natrvalo. „S otcem vycházím dobře, alkohol už moc nepije. V Hostišové mám i kamarády, chodím tam do lesa na procházky a tak,“ vylíčil ve čtvrtek nemocný muž před soudem. Otec by podle něj dohlédl i na jeho medikaci: psychofarmaka totiž už musí muž brát až do konce života. Potvrdil také, že má s otcem dobrý vztah, nedošlo mezi nimi k žádným konfliktům a sám si uvědomuje, že musí brát léky.

Soudní znalec ale s ambulantní léčbou nesouhlasil. Uznal, že psychiatrická léčebna vyčerpala všechny terapeutické možnosti, propuštění by však podle něj bylo rizikové. V případě zhoršení psychického stavu muže se totiž nedá vyloučit svévolné vysazení léků a návrat agresivního chování.

„Pokud by měl být propuštěn, mělo by jít o sociální zařízení se speciálním režimem,“ doporučil soudní znalec Petr Nedoma. V budoucnu by prý bylo možnou variantou centrum duševního zdraví, ta jsou však teprve ve fázi vzniku. Státní zástupce Roman Kafka pak také trval na prodloužení ústavní léčby. „Ambulantní léčba by byla riziková pro něj i pro společnost,“ zhodnotil.

Obhájkyně naopak poukázala na vyčerpané terapeutické možnosti léčebny s tím, že nemocnému další pobyt v ní nepomůže. Soudce se ale přiklonil k návrhu státního zástupce a prodloužil ochrannou léčbu ústavní formou na jeden rok, což je polovina z maximální lhůty.
„Rozhodnutí soudu je moudré, zejména co se týče doby, o kterou byla léčba prodloužena. Posuzovaný dostane prostor, aby si vyřešil své sociální záležitosti, bydlení, komunikaci s otcem a obcí,“ uzavřel státní zástupce. On i obhájkyně si ale ponechali lhůtu pro případné odvolání.