V jeho domě totiž policie loni v říjnu kromě sedmadvaceti legálně držených zbraní našla také dva nelegálně držené samopaly včetně nábojů a tlumičů.

Obžalovaný si ale před soudem stál za svým: zbraně prý jeho nejsou a ani nevěděl, že je v domě má. Hájil se také těmi legálně drženými. „Nevím, proč bych si k sedmadvaceti vlastním zbraním pořizoval dva takové křápy,“ namítal před soudem. Podle něj mu samopaly nastrčil jeho známý a obchodní partner, který se společně se svým bratrem živil poskytováním nebankovních úvěrů.

Právě onen známý měl totiž od domu obžalovaného mít klíče, jelikož mu chodil vypomáhat nebo venčit psa, když byli s manželkou mimo domov. Majitel podle svých slov už tušil, že se něco děje. „Měl jsem o něm pochybnosti, ale cokoliv jsem potřeboval, tak mi vypomohl, a to i v osobním životě. Teď už asi vím proč,“ dodal obžalovaný.

Soudu také svěřil, že měl ve svém voze nainstalovaný vysílač GPS, o kterém ani netušil, takže jeho obchodní partner mohl mapovat každý jeho pohyb a do domu chodit i v jeho nepřítomnosti. Když však známého po svém zadržení kontaktoval, ten se hájil, že mu do garáže samopaly nastrčili sami policisté, stejně jako GPS do jeho auta.

Samotné zbraně prý obžalovaný viděl jedinkrát v životě, když je známý přinesl na jejich společnou schůzku. Podobně navíc vypovídal i jeden z předvolaných svědků, bývalý obchodní partner obou mužů. Ten, kterého označil obžalovaný i svědek, měl na jejich schůzku přinést samopaly zabalené do látky a oběma je ukázat. Ani jeden však prý nevěděli, co se se zbraněmi dělo dál. „Bral jsem to jako osobní odpovědnost toho, kdo je tam donesl,“ podotkl svědek.

Ještě mnohem složitější příběh ovšem předestřel soudu další předvolaný svědek, bratr muže, který měl zbraně nastrčit: podle něj je totiž celá kauza spojena s úmrtím šéfa jedné soukromé společnosti, přičemž anonymní dopis spojoval jeho utonutí právě s obžalovaným mužem. Ten prý pak chtěl samopaly u bratrů ukrýt právě z obav, že bude policie smrt vyšetřovat. K tomu, aby se případ dostal před soud podle nich přispěli agenti z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Jelikož se včera jeden ze stěžejních svědků k líčení nedostavil, jiné prozatímní výpovědi se značně liší a důkazní situace je nejistá, soud nakonec jednání odročil za účelem předvolání zbylých svědků.