K nehodě, která se stala osudnou sedmašedesátileté ženě, došlo loni v červenci. Jednačtyřicetiletý muž z Rusavy vjel na železniční přejezd v bystřické ulici Za Drahou a nevšiml si spuštěné světelné signalizace ani varovného houkání vlaku.

„Nedovedu si vysvětlit, proč jsem tam vjel. Pravděpodobně jsem se nějak zamyslel,“ přiznal řidič. Nebyl prý nijak unavený, bezprostředně před nehodou s matkou nemluvili. „Vlaku jsem si všiml až ve chvíli, kdy maminka zezadu zavolala: Pozor, vlak!“ dodal.

Přestože strojvedoucí použil rychlobrzdu, střetu už nezabránil. Jednadevadesátiletá teta obžalovaného, která jela na místě spolujezdce, utrpěla pouze lehké zranění, matka obžalovaného, která jela na zadním sedadle nebyla připoutaná, ale utrpěla řadu poranění a přišla o život. Vážně zraněný skončil po nehodě i sám řidič, který je podle svých slov dodnes v rekonvalescenci. V havarovaném vlaku cestovalo asi pět desítek lidí, žádný z nich nebyl zraněn.

Při srážce vlaku s autem v Bystřici pod Hostýnem zemřela spolujezdkyně, další dva lidé jsou zranění.
Srážku auta s vlakem spolujezdkyně nepřežila

Soud se zajímal také o to, jestli by zranění byla stejně fatální v případě, že by žena připoutaná byla. „U bočního nárazu není účinnost upoutání taková, jako u čelního. Nelze tedy vyloučit, že pokud by se horní část těla ženy střetla s deformovanou částí auta, závažnost poranění by byla i za použití bezpečnostního pásu stejná,“ odhadl ale soudní znalec Martin Dobiáš.

Státní zástupce Rudolf Mlýnek před soudem navrhoval trest odnětí svobody mírně nad spodní hranici zákonné sazby s podmíněným odkladem, navíc požadoval zákaz řízení. „S ohledem na okolnosti a charakter trestného činu není na místě uvažovat o podmíněném zastavení trestního stíhání,“ dodal.

Jinak to viděla obhájkyně: její klient podle ní splnil všechny podmínky k podmíněnému zastavení stíhání. Přiznal se, svého činu upřímně lituje, vede řádný život a i jako řidič je prakticky bezúhonný – za dvacet let s řidičským průkazem má v evidenci jediný záznam. „Nejvíc je potrestán tím, že sám utrpěl těžká zranění, navíc přišel o svou milovanou maminku. S tím pocitem bude žít až do konce života,“ upozornila obhájkyně.

Radar. Ilustrační foto.
Kudy jezdí neukáznění řidiči? Policie hledá kritická místa i na Kroměříži

Senát nakonec obviněnému uložil trest odnětí svobody na patnáct měsíců s podmíněným odkladem na dva roky, stejnou dobu mu pak zakázal také řídit. „Došlo k naprosto nepochopitelnému jednání obžalovaného, který ani neví, jestli se rozhlížel, neslyšel houkající vlak, byl nekoncentrovaný. Mohlo tak dojít i ke zranění cestujících vlaku,“ zdůvodnil soudce Karel Rašín.

Uznal ale, že největší trest si už obviněný muž odpykává. „Jeho zranění a především to, že přišel o matku, je trest, který se tomu dnešnímu rozhodně nemůže rovnat. Verdikt soudu je v podstatě formální,“ dodal. Obě zúčastněné strany si ještě nechaly lhůtu na odvolání, rozsudek tak zatím nenabyl právní moci.