Ondřej Gábor, který byl usvědčen jako jeden z agresorů, stráví místo původních třech let za mřížemi pět roků. Trest mu soud zvýšil poté, co se k němu dovolal státní zástupce. Podle něj byl totiž trest s ohledem na to, co se stalo, nepřiměřené mírný.

Ostatní muži se již v červenci, kdy nad nimi kroměřížský okresní soud vyřknul ortel, vzdali práva na odvolání a jejich tresty jsou tak pravomocné.

Na to, co se loni v březnu událo v malé obci stalo, zřejmě jen tak nikdo nezapomene. Byla středa 17. března a místní hospůdce R Klub sedělo několik návštěvníků.

„Kolem jednadvacáté hodiny přišel dovnitř malý romský chlapec. Rozhlédl se a odešel. Za chvíli na to přišla dovnitř skupina asi patnácti opilých osob včetně obžalovaného Gábora,“ připomínal včera událost soudce zpravodaj Jiří Dufek.

Pak se strhlo něco, co nikdo z přítomných nečekal. Opilí muži ve věku dvaceti až šestapadesáti let najednou začala místní osazenstvo bezdůvodně napadat. Padaly facky, kopance, hospodou létaly popelníky a židle. Výtržníci měli při tom na lidi křičet sprosté a rasisticky motivované hesla a vyhrožovat jim zabitím. Během čtvrt hodiny doslova udělali z hospody kůlničku na dříví a zranili několik lidí.

Rvát se hlava nehlava měl i Ondřej Gábor. Do několika lidí měl podle obžaloby bušit pěstmi, kopat je, tahat za vlasy. Když jej jedna z přítomných žen okřikla, aby toho nechal, obrátil se jeho vztek proti ní a napadl ji. Přitom měl podle obžaloby dokonce vykřikovat: „Já jsem král a všichni mě tu budete poslouchat.“

Dvaadvacetiletý mladík nakonec dostal od kroměřížského okresního soudu za pokus těžkého ublížení na zdraví, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci tříleté vězení. Spolu s ním dostal nepodmíněný trest i Rudolf Slepčík.

Ten si má odsedět za mřížemi dva roky. Muž je ale stíhaný jako uprchlý. Další dva muži odešli pouze s podmínkami na 21 a 24 měsíců. Pátý z nich dostal osmnáctiměsíční domácí vězení.

Státní zástupce ale navrhoval pro Gábora pětiletý trest. Proto se nakonec odvolal ke krajskému soudu.

„Trest je nepřiměřeně mírný. Okresní soud nezohlednil to, že byl stíhaný za tři trestné činy, které spáchal s dalšími lidmi. Nešlo o běžný delikt, ale o organizovanou výpravu. Byl to čin, který pobouřil veřejnost a je potřeba zajistit klid ve společnosti,“ poznamenal státní zástupce Ilja Khain.

Poukázal rovněž na to, že obžalovaný byl v minulosti několikrát trestaný a rvačku v Kyselovicích spáchal, když byl v podmínce.

Obhájce obžalovaného Gábora Jaromír Heto byl ale zase toho názoru, že celá kauza byla postavená na tom, že právě jeho klient byl strůjcem celé rvačky. „To ale z dokazování nevyplynulo. Jeho jednání bylo vybočením. Nešlo o rasově motivovaný čin. Jeho matka i přítelkyně nejsou Romky. Pokud něco řekl nebo křičel, neztotožňovalo se to z jeho vnitřním přesvědčením,“ oponoval advokát. Nakonec navrhl, aby soud Gáborovi ponechal jeho původní trest.

Senát se ale nakonec přiklonil ke státnímu zástupci a poslal mladíka na pět let do vězení s dozorem. „Nevzal si žádné ponaučení ze svých předchozích trestů. Šlo o tlupu, která se chovala hrubě, neslušně až arogantně. Takové chování do společnosti nepatří,“ podotkla závěrem předsedkyně senátu Marie Káňová.

Gábor odcházel ze soudní síně zdrcený.

„Je to hrůza. Mám doma malé dítě. Ten soud o mě nic neví. Byl jsem opilý a ani si nepamatuji, co se vlastně dělo. Ostatní dostali jen podmínku, tak pro já mám jít do vězení,“ kroutil nevěřícně hlavou mladík. Se svým obhájcem tak nakonec zváží, že si podají dovolání k Nejvyššímu soudu do Brna.