Vůz Renault Megane podle obžaloby s 1, 6 promile alkoholu v krvi řídil devětadvacetiletý Josef T. z Bystřice pod Hostýnem. Po zběsilé jízdě v rychlosti kolem sto třiceti kilometrů v hodině havaroval 22. července do pomníku II. světové války a v autě zemřely dvě devatenáctileté dívky z Holešova a osmnáctiletý synovec obžalovaného z Bystřice pod Hostýnem.

Josef T. se v osudný den vydal v autě se svým synovcem na projížďku do Holešova. Tam se k nim přidaly obě zemřelé dívky a podle obžalovaného navíc také jeden muž. Ten prý auto při havárii řídil a poté utekl do pole kukuřice.

Proti tomuto tvrzení však stojí řada důkazů. Na záběrech z kamerového systému se u Renaultu v Holešově pohybovali pouze dva muži a dvě ženy. Podle výsledků znaleckého posudku navíc musel při nehodě Josef T. sedět právě na místě řidiče.

Aby soud vyvrátil možnost, že za volantem seděl někdo jiný a poté utekl, vypovídali na včerejším jednání všichni zasahující hasiči a policisté.

„Na místo jsem s kolegou přijel asi tři minuty po ohlášení. Osobně jsem mluvil s obžalovaným, který mi tvrdil, že neřídil, že seděl v kufru. Viděl jsem, že auto už vlastně ani žádný kufr nemá, tak jsem muže upozornil, že tam by neměl šanci přežít. Na což mi odpověděl, že vlastně seděl vzadu,“ vypověděl policista Stanislav Chlápek.

Na dotaz předsedy soudního senátu, zda mohla nějaká další osoba nepozorovaně utéct do pole, kroutil svědek hlavou. „Jsem myslivec a vím, že v kukuřici či řepce po pohybu zůstane cesta vytyčená polámanými klasy. Žádná taková stopa se nenašla,“ vysvětlil Chlápek.

Jeho slova potvrdili také další vypovídající. Nikdo ze záchranářů provádějících rojnici či samostatné hledání žádnou stopu neobjevil.

„Pole tehdy bylo mokré, nejspíš od rosy. Proto jsme se soustředili na hledání šlápot, ale nic se nenašlo,“ doplnil další policista Martin Benda.

Na místo byl přivolán také psovod, který se svým zvířecím kolegou prošel pole na druhé straně silnice. „Nechodil jsem tam, kde se před tím dělala rojnice, protože pes by zachytil stopu hasičů a policistů. Pátral jsem v poli na druhé straně v okruhu víc než půl kilometru,“ popsal soudu psovod František Hanák.

Pes podle něj nereagoval na nic, co by signalizovalo, že místem prchala nějaká osoba.

„Za psem navíc v řepce zůstávala brázda polámaných rostlin, ovšem vůbec žádné jiné cesty tam nebyly. Mohu tedy vyloučit, že by se tam před námi někdo pohyboval,“ tvrdil rozhodně Hanák.

Předseda soudního senátu vyslechl celkem sedmnáct příslušníků policie, profesionálních hasičů a sboru dobrovolných hasičů Holešov. Nepřišla však další svědkyně a proto se jednání muselo odročit.

Zda bude Josef T. odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti více osob a ohrožení pod vlivem návykové látky se rozhodne pravděpodobně už na příštím jednání 15. března.

Připomeňte si: