Společnost, která plyn dodává, na černého odběratele přišla při pravidelné kontrole a vše oznámila policii. „Pachatele podezříváme z krádeže, za což by mu hrozilo až dvouleté vězení,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že navíc bude muset zaplatit i škodu, kterou si plynařská společnost vyčíslila na sto pět tisíc korun.

Mimo to je nyní muž bez dodávky plynu. „Postupujeme tak proti každému takovému černému odběrateli. Dokud nezaplatí škodu, dodávku mu neobnovíme,“ vysvětlil mluvčí dodavatelské společnosti RWE Jiří Bezděk.

Černé odběry se rozmáhají

Podle něj to rozhodně není neobvyklý případ, kdy se člověk snaží odebírat plyn načerno. „Bohužel se s tímto nešvarem setkáváme stále častěji,“ konstatoval Bezděk. I mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha připustil, že počet nelegálních odběratelů se rok od roku zvyšuje. „Za posledních šest let došlo k rapidnímu nárůstu černých odběratelů. Sice není zrovna jednoduché je odhalit, ale ročně je to i tisíc případů se škodou kolem dvaceti milionů,“ podotkl Vácha.

K tomuto protizákonnému kroku prý přistupují lidé zejména proto, aby ušetřili. „Řada českých domácností je plně vybavena přístroji na elektrickou energii, u domů rovněž roste i počet vyhřívaných bazénů. Pak zjistí, že elektřina není zadarmo a přemýšlí, jak ušetřit. A protože jsme národ vynalézavý, přichází i se stále novými nápady, jak přijít k proudu bez placení,“ vysvětlil dále mluvčí společnosti.

Načerno se odebírá nejen elektřina nebo plyn, ale dokonce i voda. „Těch případů není naštěstí moc. Co nám však roste, je počet černých přípojek na kanalizační sítě. Jen loni jsme odhalili na Zlínsku padesát případů nelegálního napojení na kanalizaci. Naši technici mají totiž k dispozici malého robota s kamerou, který projíždí celý odpadní systém. Na základě údajů o počtu přípojek pak zjistí, které jsou udělané načerno,“ přiblížila mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná.

Společnosti případy většinou řeší samy s pomocí svých právníků. O pomoc žádají policii jen v krajních případech.