Všichni se hned po zastavení vozu ve vodách řeky pod mostem u Podolí totiž rozutekli. A právě proto vzápětí dlouhé hodiny kroužil nad oblastí vrtulník s termovizí, v Olšavě zasahovali policejní potápěči s hasiči a okolí pročesávaly desítky policistů s psovodem.

„Kolem čtvrt na pět odpoledne mě policisté kontaktovali s žádostí o součinnost, při pátrání po běžencích vietnamského původu, kteří u naší obce havarovali i se zřejmě ukrajinským řidičem. Hned jsem proto nechala vyhlásit rozhlasem, aby byli Podolané ostražití a hlásili pohyb neznámých osob v promočeném oblečení,“ řekla Deníku starostka Podolí Jana Rýpalová.

Přelety vrtulníku a zvýšený pohyb policistů zaregistrovali lidé i v nedalekých Hradčovicích.

„Bylo jasné, že se něco děje. Naší vesnicí pomalu projížděla policejní auta a jasným signálem byl také vrtulník, který navečer nad námi kroužil,“ řekl obyvatel hradčovické Lhotky Josef Světinský.

Spouštěcím momentem následujícího řetězce dramatických událostí byla podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové situace, kdy hradišťští dopravní policisté na silničním tahu I/50 u Uherského Hradiště zastavili osobní automobil značky Audi jedoucí ve směru od Uherského Brodu.

Řidič cizinec a pět Asiatů

Uvnitř se nacházel řidič cizí státní příslušnosti a pět na sobě se tísnících asiatů. Hlídka v rámci kontroly s názvem Migrace, chtěla u pasažérů prověřit jejich totožnost. Řidič se však znenadání rozjel a začal ujíždět zpět směrem k Uherskému Brodu.

„Policisté se okamžitě vydali za uhánějícím vozidlem a zároveň si přivolali posily. U Podolí se řidič snažil policejní hlídku setřást tím, že prudce odbočil doprava. Tento manévr však nezvládl a havaroval do řeky Olšavy. Osádka vozidla se rozutekla, ale hlídkám se postupně podařilo vypátrat a zadržet pět promočených a prochladlých pasažérů. Pouze řidič nám unikl,“ sdělila podrobnosti případu policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Ihned se proto rozjela pátrací akce, které se zúčastnilo na pět desítek policistů včetně psovoda a vrtulníku s termovizí.

„Cizince jsme hledali do brzkých ranních hodin. V pátrání i nadále pokračujeme, nápomocni jsou nám i zahraniční kolegové. Prozatím se nám řidiče dopadnout nepodařilo. Pětice cizích státních příslušníků je pravděpodobně vietnamského původu. Jejich totožnost právě ověřuje cizinecká policie,“ dodala Kyšnerová.

U nehody zasahovali také profesionální hasiči z Uherského Hradiště.

„Policejní potápěči provedli uchycení automobilu a ten byl z řeky vytažen speciálním jeřábem Hasičské záchranné služby Správa železnic,“ doplnil mluvčí hasičů Roman Žemlička.