Radní proto na svém posledním zasedání uložili jednateli KTS Petru Sedláčkovi, aby vymáhání dlužných částek řešil. „Mnozí dlužníci se ještě chlubí tím, že neplatí. Přes tlak od vedení města se s tím nic neděje a dluhy rostou. Když někteří lidé vidí, že jeden neplatí a z bytu nevyletí, neplatí také,“ upozorňuje kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka.

Dosavadní postup KTS se nelíbí ani kroměřížskému starostovi Jaroslavu Němcovi. „Přistoupili jsme proto k razantnějším krokům a budeme vymáhat dlužné částky soudní cestou,“ dodal starosta. Zatímco některé dluhy se pohybují v řádu pár tisícovek, jedenáct nájemníků podle mluvčího radnice Jana Vondráška dluží městu přes sto tisíc korun.

„Rekordmanem je pak muž, jehož závazek na nájemném v městském bytě činil ke konci srpna téměř 180 tisíc korun,“ zdůraznil mluvčí. Mezi dlužníky je ale také osm lidí, kteří už zemřeli a vypořádání nájmu i dlužného nájemného je předmětem dědického řízení.

Podle jednatele KTS Petra Sedláčka dostanou dlužníci nejprve předžalobní výzvu k úhradě dluhu. Kdo dluh splatí nebo podepíše uznání závazku, bude mít šanci vyhnout se žalobě. Některým žadatelům KTS může povolit dohodu o splátkách. Kdo závazek neuzná nebo po jeho uznání nezaplatí dohodnutou splátku, bude ze strany KTS čelit žalobě. Soud pak na dlužníka může nařídit exekuci, město se u chronických dlužníků bude domáhat i vyklizení bytu.