Jako obchodní zástupkyně společnosti Wüstenrot si totiž měla ponechat peníze, které měly být použity na uhrazení dluhů jejího klienta. Ten se dostal po rozvodu do složité životní situace a jeho známý Radko Filan, jehož jméno velice často skloňovali všichni předvolaní, se mu snažil společně s Hanou Sigmundovou pomoci.

Jak ale z výpovědí svědků a poškozeného vyplynulo, pomohli mu tak, že má za sebou sedmou exekuci a nevlastní ani svůj dům. Ani jeden z jeho dluhů navíc umořen nebyl.

Poškozený Valdemar Kadlčík celou peripetii soudu vysvětlil takto. „K paní Sigmundové mě v roce 2008 dovedl Radko Filan. Ona mi totiž měla pomoci s mými dluhy,“ vyprávěl muž s tím, že z rozvedeného manželství mu zůstala spousta dluhů a hypotéka.

„Filan mi nabídl, že by se problém mohl vyřešit díky mému domu,“ pokračoval poškozený s tím, že formality měla vyřizovat právě obžalovaná. Organizátorům akce se podařilo najít kupce, který si vzal hypotéku, našli také ručitele a Kadlčíkovi slíbili, že v domě smí dál bydlet na základě pětileté nájemní smlouvy.

Z hrazeného nájemného se měla hypotéka splácet. V listopadu konečně došlo k podpisu zmíněné kupní smlouvy u jednoho z kroměřížských advokátů.

„Za měsíc taky přišly peníze, ale Sigmundová a Filan trvali na tom, aby byly zaslány na účet advokáta a schovány u něj. Jednalo se o částku milion a dvanáct tisíc korun, které jsem dostal do ruky. Když jsme vyšli z advokátní kanceláře ven, řekla mi paní Sigmundová, že jí není dobře, že už by to chtěla mít za sebou a ať jí předám osm set tisíc, ze kterých mé dluhy zaplatí,“ říká dvaatřicetiletý poškozený.

O tom, který věřitel byl jak uspokojen, měl být vyrozuměn. Kadlčíkovi prý tenkrát v ruce zbylo dvě stě tisíc. „Otázku, proč jsem tenkrát netrval na nějakém dokladu, si kladu už dva roky,“ krčil bezmocně rameny Kadlčík.

A není divu. Místo zpráv o hrazení dluhů mu chodily výzvy k dalším úhradám a přišly exekuce. Žádný z dluhů se umoření nedočkal a Hana Sigmundová podle Kadlčíka přestala komunikovat.

„Telefony nezvedala, na e-maily neodpovídala a když jsme přišli za ní do kanceláře, většinou tam nebyla,“ dodala přítelkyně poškozeného.

Bezmocný muž se prý dočkal pouze vyrozumění, že peníze na uhrazení jeho dluhů nevystačily a že se má obrátit za jinou společnost, která se oddlužením zabývá. „Zanedlouho jsem si ale všiml, že Sigmundová si koupila nové BMW,“ doplnil naštvaně poškozený.

Zkrátka prý nepřišli ani ostatní organizátoři akce. Muž, který nemovitost koupil, dostal celkově sto dvacet tisíc a z další stovky tisíc se údajně těšil taky ručitel.

Podivná změna provázela taky nájemní smlouvu, na základě které poškozený se svou přítelkyní dům stále obýval.

„Původně měla být uzavřena na pět let, zjistili jsme však, že v ní figuruje jen jeden rok,“ svěřila přítelkyně Kadlčíka a dodala, že v domě tedy nyní nebydlí.

A obžalovaná? Ta se před předsedou senátu Petrem Marákem dušovala, že na obvinění není nic pravdivého.

„Neumím si to vysvětlit. Byla jsem v šoku, když sem pochopila, že to myslí vážně,“ divila se obvinění Sigmundová.

Na otázku soudce, proč tedy na ni ostatní vinu svalují, odpověděla, že důvodem můžou být i finanční potíže Radko Filana. „Je zadlužený všude. Má totiž schopnost lidi přesvědčit, aby mu půjčili. I ode mě si půjčoval. Když jsem ale odmítla, začal mi vyhrožovat, že prý se potkáme jinde,“ říkala před soudem žena.

Že je obvinění lež, se snažila dokázat i tvrzením, že zásadně nepřijímá hotovost. „Nikdy jsem od nikoho peníze nepřebrala. Vyhýbám se tomu jak čert kříži, ani k tomu totiž nemám pravomoci,“ hájila se žena.

Včerejší jednání bylo nakonec odročeno na 15. prosince, kdy budou vyslechnuti další tři svědci.