Biháriová čelí obvinění z toho, že loni v září na ulici Školní v Holešově s několika komplici přepadla čtyřiasedmdesá­tiletého muže z Kroměříže. Hlouček asi pěti Romů důchodce údajně povalil na zem a kopanci a nadávkami se z něj snažil vymámit mobil a peníze.

Hned na prvním jednání se k činu přiznaly dvě úplně jiné ženy, přepadený ale trvá na tom, že ho napadla Biháriová. Ta byla údajně v inkriminovanou dobu na oslavě v baru Las Vegas v Prostějově, což může potvrdit či vyvrátit manželský pár, který měl na úterním jednání vypovídat. Jejich účast měla zajistit obhajoba, nakonec se však nedostavila ani sama obhájkyně Ladislava Palatinová.

„Před začátkem hlavního líčení se telefonicky ozval její druh s tím, že žádá posun o půl hodiny a že ji přiveze autem. Po půl hodině byla obhájkyně urgována, v advokátní kanceláři o ní sekretářka neměla žádné informace a tak jsme volali znovu na mobilní telefon jejího druha. Řekl, že už sedají do auta a odjíždí,“ popsal předseda soudního senátu Petr Marák.

Podobně druh po telefonu uklidňoval i členy rodiny obžalované. Po dalších asi dvaceti minutách čekání ale přišel zvrat.

„Když jsme volali znovu, opět zvedl telefon druh obhájkyně a nesrozumitelně nám sdělil, že nikdo nepřijede. I při dalším rozhovoru s rodinou obžalované se jevil značně podnapilý,“ přiblížil Marák s tím, že advokátka tak svou klientku poškodila.

Případ se tedy musel odročit, nepřišli totiž ani další předvolaní svědci. 22. března uplyne tříměsíční lhůta, po kterou bylo možné obžalovanou Biháriovou ponechat ve vazbě, a v úterý se proto muselo rozhodnout, zda v ní zůstane či nikoliv.

„Stále to vidím tak, že jsem nic neudělala a ve vazbě jsem neprávem. Mám doma děti, mimo jiné jedno těžce nemocné, které nutně potřebuje moji péči. Chci být propuštěna,“ prosila Biháriová.

Státní zástupce ale upozornil, že vazební důvody nadále trvají, protože hrozí, že žena bude dál páchat trestnou činnost. Předseda soudního senátu proto rozhodl, že bude obžalovaná dál ponechána ve vazbě, což velmi pobouřilo rodinu obžalované.

Stejně jako na minulém jednání se nejvíce rozčílil její manžel. „Ten soud je zmateční řízení a státní zástupce je zaujatý,“ vykřikoval muž v soudní síni. Poté jednu z žen, které se k činu přiznaly, chytil za hlavu a násilím se ji pokoušel přistrčit blíže k soudnímu tribunálu s tím, že si místo jeho manželky mají vzít ji. Jeden z příslušníků justiční stráže ho zastavil a vyvedl ho ze soudní síně.

Případ tak začíná být značně nepříjemný i pro soudní senát. „Snažím se být nezaujatý, ať už tu sedí Rom nebo kdokoli jiný. Kdyby dnes obhájkyně přišla, už mohla být celá věc skončena. Odročujeme na 13. dubna a pokud se znovu nedostaví, soud zabezpečí jiného obhájce. Téměř s jistotou tak mohu říci, že příště už to ukončíme,“ uklidňoval situaci předseda soudního senátu Petr Marák.