„Šly jsme spolu z nákupu a zastavily jsme se na chodníku, abychom si popovídaly, pak se tam objevilo to auto," svěřila se v úterý Deníku paní Marie M. u okresního soudu v Kroměříži. Jako jedna z poškozených se zde zúčastnila závěrečného dne hlavního líčení s obžalovanou Ivetou Huptychovou z Brna. Ta čelila obvinění z přečinu usmrcení z nedbalosti a z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Za to jí hrozilo šestileté vězení. Nakonec ji senát kroměřížského okresního soudu poslal na dva roky do vězení s dohledem. K tomu nesmí řídit motorová vozidla šest let. Rozsudek ale není pravomocný, obhájce se po jeho vynesení odvolal, lhůtu si vzal i státní zástupce.

„Soud rozhodl v souladu s návrhem státního zástupce ve výroku o vině i trestu. Lhůta však byla ponechána, neboť se jednalo o poměrně důkazně složitou věc a je na místě přezkoumat všechny výroky soudu," vysvětlil své rozhodnutí státní zástupce Roman Kafka.

I když se závěrečného jednání obžalovaná nezúčastnila, zastupoval ji její obhájce. Snažil se soudu dokázat, že jeho klientka prodělala v době nehody boreliózu o které nevěděla, a v důsledku toho ztrácela vědomí.

„Podle ní je za příčinou nehody její zdravotní stav. To její zavinění tady není, prodělala boreliozu měla ztrátu vědomí a nebyla schopná vozidlo ovládat," hájil svou klientku advokát. Tvrzení o borelióze podporoval i původní lékařský posudek.

Ten ale v úterý u soudu vyvrátil soudní znalec z oboru lékařství Karel Urbánek. Ten jednoznačně odmítl, že by obžalovaná prodělala toto onemocnění. „Výpadky vědomí u boreliozy nepřichází v úvahu. U posuzované byly pouze zjištěny protilátky, které však nesvědčí o akutním onemocněním," uvedl při své znalecké výpovědi expert.

Z jeho závěrů vycházel i senát při vynesení rozsudku. „Profesor Urbánek vyloučil, že příčinou chování řidičky by bylo bezvědomí způsobené boreliozou. Podle něj je příčinou mikrospánek, obžalovaná šla den před nehodou pozdě spát, brzo vstávala, byla nachlazená, projevila se tak na ni únava," komentoval rozhodnutí soudu předseda senátu Karel Rašín. Podle jeho slov by měl řidič vyhodnotit svůj stav, zdali je schopný řídit auto.

„Cítím morální vinu, za smrt vašich blízkých moc se omlouvám," zaznělo mimo jiné z dopisu obžalované příbuzným a pozůstalým po nehodě kterou žena způsobila. Ani její lítost však nesmazala šrámy na duši přeživších dvou žen. Všechny čtyři seniorky byly známé a přátelily se. Ty které nehodu přežily trápí dosud nejen zdravotní potíže, ale také špatný duševní stav. „Pořád na to myslím, když přijde večer, i v noci, je to noční můra, nemohu se toho zbavit," svěřila se paní Marie.

„Nejde o neukázněnou řidičku. Má svým způsobem smůlu, že ta její únava vyústila v takové následky," komentoval případ na závěr soudce Rašín. Podle něj je obžalovaná na tom psychicky špatně, proto se neúčastnila jednání. „Je ale otázkou štěstí, že nezemřeli další lidé. Máme za to, že o dnešním znaleckém zkoumání, nelze pochybovat," uzavřel věc soudce.

Nehoda se stala 28. listopadu 2014 v Bystřici pod Hostýnem. Zde, v ulici Pod Platany vjela krátce před půl devátou ráno řidička se svým osobním vozem na chodník, kde srazila skupinku žen ve věku 62, 69, 72 a 79 let. Nejstarší z nich i přes snahu záchranářů svým zraněním na místě podlehla, zbylé tři zraněné ženy převezly sanitky do okolních nemocnic. Za tři dny v nemocnici podlehla svým zraněním také devětašedesáti­letá žena.