„Muž dívku nejprve škrtil a až byla v bezvědomí, vzal si železnou tyč, kterou jí minimálně devětkrát udeřil do hlavy. Pak jí odtáhl do křoví, kde jí znova několikrát mlátil tyčí. Ženě způsobil těžké poranění hlavy a mozku, kterým podlehla,“ četl obžalobu státní zástupce Leo Foltýn.

Manželský pár včera u soudu odmítl vypovídat. Soudce Radomír Koudela proto citoval jejich výpovědi z přípravného řízení. „Znali jsme se asi čtyři roky. Loni v prosinci přišla za mou manželkou s tím, že se chce odstěhovat od matky a najít si byt v Kroměříži. Manželka jí řekla, že o jednom ví a pomůže ji na něj sehnat peníze. Pracovala jako finanční poradkyně a pomohla jí od několika společností získat půjčku asi šest set tisíc,“ četl soudce, co manželský pár vypověděl.

Žena však tuto částku nikdy nedostala. „Manželka totiž byla prostředníkem Ivo Švajdy, který pracoval pro finanční společnost, a s ním jsme se dohodli, že si peníze necháme. Namluvili jsme jí, že Švajda její peníze zúročí tím, že je investuje. To však nikdy neudělal. Koupil si za to BMW a nám dal asi sto padesát tisíc. Za tyto peníze jsme si koupili auto a nábytek. Ale za nějakou dobu se po nich začala čím dál víc ptát a my dostali strach, že něco řekne,“ vypovídal Petr Motalík.

Podle jeho tvrzení jim Švajda do telefonu řekl, že by bylo dobré, aby dívka na delší dobu zmizela. „Neřekl jak konkrétně, ale manželka se mě zeptala, jestli bych byl schopen jí zabít. Mně se do toho nechtělo, ale pak jsme o tom několikrát ještě mluvili a nakonec jsme usoudili, že jí umlčíme. Manželka jí pak zavolala, že peníze už jsou zúročené a máme si pro ně jet k muži, který bydlí v Uherském Hradišti,“ sdělil v přípravném řízení Motalík.

Důvěřivou ženu pak v Kroměříži naložili do auta a odjeli s ním na údajnou schůzku. „Cestou jsme několikrát zastavili v lese, jako že na toaletu. Ale mně se pořád do toho nechtělo. Ale na třetím zastavení začala panikařit. Něco mi říkalo, že je to špatné, ale najednou jsem jí začal škrtit, povalil ji na záda a sevřel jí, než ztratila vědomí.Manželka celou dobu seděla v autě. Pak jsem šel do kufru, kde jsem měl železnou tyč. Měl jsem totiž dojem, že znova začala dýchat. Několikrát jsem ji udeřil do hlavy. Byl jsem jako smyslu zbavený,“ četl soudce Motalíkovu výpověď.

Umlácenou dívku pak odtáhl do žlebu a obžalovaný muž ji podle výsledků vyšetřování znova několikrát ještě uhodil, a pak na tělo přihrnul listí a odjeli pryč. „V Kroměříži jsme hodili do Moravy její mobil a tyč. Ostatní věci jsme rozstříhali a hodili do koše,“ dokončil výpověď Motalík.

I Iveta Motalíková, matka dvou dětí, ve své výpovědi z přípravného řízení shodně popsala celou událost.

Mrtvou ženu její rodina začala postrádat další den ráno, kdy si měla převzít svou dcerku od svého otce. Protože nebyla k nalezení a její mobil byl vypnutý, ohlásil její zmizení policii. Tělo pak za pět dnů od hrůzného činu nalezl kolemjdoucí.

Před soudem včera stanul i Ivo Švajda, který měl údajně podle manželů obrat dívku o peníze. Muž, který byl několikrát soudně trestaný mimo jiné i pro úvěrové podvody, však popřel, že by kdy od někoho přebíral finance. „Na auto jsem si našetřil a je napsáno na mou přítelkyni,“ sdělil včera Švajda.

Podle znalců z oboru psychiatrie netrpí oba manželé žádnou duševní poruchou. Podle nich byl jejich čin promyšlený, cílevědomí a koordinovaný. Iveta Motalíková je podle psychiatrů navíc nevyzrálá a lehkomyslná osoba, která má tendenci prosadit své náhlé majetkové prostředky bez ohledu na následky.

Soudce Radomír Koudela včera ještě vyslechl několik dalších svědků a odborníků. Rozsudek má být vynesen dnes dopoledne.