„Neznámý pachatel kontaktoval přes aplikaci WhatsApp šestačtyřicetiletého muže z Kroměřížska, který přes portál www.bazos.cz prodával jízdní kolo. Po zjištění, že kolo je stále ještě volné, poslal pachatel odkaz, který se jevil tak, jako kdyby jej poslali z České pošty,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová.

Údajný kupující vyzval prodávajícího k tomu, aby přešel na tento odkaz, a tím se dostane na provedený peněžní převod.

Vizualizace přístavby východního křídla v Kroměřížské nemocnici.
Kroměřížskou nemocnici čeká rekonstrukce i přístavba

„Následně byl na zobrazených internetových stránkách vyzván k zadání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví, což učinil. Na to mu zavolala pracovnice jeho banky, která zaznamenala pohyby na firemním účtu. Přihlášením do internetového bankovnictví má muž přístup jak ke svým, tak firemním penězům. Svým chováním tak firmu připravil o bezmála 800 tisíc korun,“ popsala Balášová.

Celorepublikový problém

Podobných případů podle policistů přibývá.

„Jde o celorepublikový problém. Podvodníci hledají nové a nové způsoby, jak oklamat důvěřivé občany. Bohužel jsou i přes veškerá upozornění a časté zveřejňování těchto událostí mnohdy úspěšní,“ vysvětlila mluvčí.

Ve Skašticích na Kroměřížsku v pátek ráno hořelo. 24.6.2022
Ve Skašticích na Kroměřížsku hořel neobydlený dům

Lidé tak přichází o velké finanční částky.

„V některých případech jsou schopni se kvůli podvodníkům zadlužit, jindy jde o firemní peníze. Stejně jako tomu bylo v posledním případě, který se na Kroměřížsku stal minulý týden,“ dodala Balášová.