Do mlecí stolice dvou bubnů se totiž podle vyšetřovatele hasičů dostal s největší pravděpodobností kamínek ze zpracovávaného ječmene, který se stal viníkem celé nešťastné události.

„Cizí tvrdé tělísko způsobilo tření na mlecích válcích, což mělo za následek jiskření a následný výbuch moučného prachu,“ přiblížil původ ohně mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Exploze pak způsobila vznik požáru, který se následně rozšířil přes soustavu odsávacího zařízení do filtrační jednotky, která byla umístěna v horním patře. Namísto proto byli přivoláni profesionální i dobrovolní hasiči, kteří s několika rozvinutými hadicemi pronikli do mlýnice.

„Požár, k němuž došlo mezi druhým a třetím patrem, poté postupně lokalizovali a uhasili. Zásahem se jim podařilo zabránit jeho dalšímu šíření do okolí,“ podotkl mluvčí Mitáček.

Dodal, že požárem způsobené škody byly vyčísleny téměř na tři sta patnáct tisíc korun. „Z toho sto tisíc korun připadá na technologii mlýnice a přes dvě stě tisíc na kouřem zničenou zásobu mouky a ječmene,“ uvedl Mitáček.

Hasičům se však zároveň podařilo uchránit hodnotu dalšího majetku za téměř dva miliony korun.