Mladiství zloději se od dubna do srpna tohoto roku vloupali celkem do osmi rodinných domů a sedmi bytů ve Zlíně a okolí. „U bytů si vyhlédli zejména ty přízemní, které měly pootevřené ventilační okna. Škvírou protáhli ruku a otevřeli ho. Pak jeden z nich zůstal venku a hlídal, zatímco druhý vynášel z bytu zejména elektroniku, šperky a platební karty. Při tom používal rukavice,“ sdělil zlínský kriminalista Pavol Frolo. Stejným způsobem vykrádali i rodinné domy. „V některých případech rozbili síť proti hmyzu a vnikli do domu,“ doplnil Frolo.

Oběma zlodějům se za čtyři měsíce podařilo ukrást věci za bezmála 224 tisíc korun. „Škody, které způsobili vloupáním do domů, byly přitom minimální. Pohybovaly se jen kolem čtyř tisíc korun,“ podotkl kriminalista.

Teprve sedmnáctiletí zloději se dovnitř dostávali pootevřeným oknem

Elektroniku oba prodávali překupníkům, zlato přes plnoletého prostředníka dávali do obchodů jako zlomkové. „Za to buď dostávali drogy, nebo peníze. Ty používali pro vlastní potřebu, nebo je utráceli v hernách,“ konstatoval Frolo.

Zloději si od policistů vyslechli obvinění hned ze tří trestných činů. „A to za trestný čin krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného užívání platebních karet. Za to běžně hrozí až tři roky vězení. Protože jsou však oba mladiství, snižuje se trest na polovinu,“ vysvětlil Frolo.

Oba mladí lapkové mají po-dle kriminalisty za sebou poměrně pestrou minulost. „Dopouštěli se krádeží a vloupání. Za to měli už jednou uložený trest v podobě obecně prospěšných prací. V jednom případě se jednalo o násilnou činnost, kdy letos v dubnu přepadli na zlínském autobusovém nádraží člověka, kterého okradli,“ připomněl Frolo.

Mladík, který byty vykrádal, už sedí ve vazbě. „Toho druhého, co hlídkoval venku, vyšetřujeme na svobodě,“ doplnil kriminalista.
Odcizené věci se však kriminalistům už nalézt nepodařilo.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika