Týž den večer už ale musel totéž vysvětlovat policii, která ho zadržela kvůli podezření z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Žádné obvinění ovšem během středečního odpoledne nepadlo.

„Kriminalisté z krajského ředitelství policie jej v úterý večer zadrželi," potvrdila Deníku krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Dodala také, že nikdo jiný až do středy v souvislosti s nálezem metylu v alkoholu ve skladu Verdany ve Zlíně na Rybníkách zadržen ani obviněn nebyl.

Metanol se minulý týden našel přímo v produktu označeném etiketou a kolkem chvalčovské likérky. U Originál Tuzemáku alk. 40% obj. v lahvi o obsahu 0,42 litru, jenž pochází z výroby chvalčovské firmy, analýza prokázala přítomnost 50 procent metanolu.

„Jedná se o vysoce toxickou směs, zjištěná koncentrace metanolu je schopná usmrtit řádově tisíce osob," vysvětlil už v úterý mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. Výrobce měl lihovinu podle něj připravenou k expedici do maloobchodní sítě.

Jednatel likérky Pavel Čaniga ještě v úterý stihl Deníku říci, že se o problému dovídá až z médií a neví, kde se stala chyba.

„Je to naprostá hloupost. Kontrola byla u nás, u našeho distributora výrobního líhu, takže nevím. Někdo klidně mohl vzorek podvrhnout, jak to funguje ve skladě Verdany nevím, nebyl jsem tam," tvrdil Čaniga.

O jeho zadržení ještě ve středu po poledni mnozí lidé z Chvalčova neměli ani tušení. „Vůbec nevím, že by ho sebrali policajti. Je to všechno kolem té likérky podezřelé a divné," mínil šestačtyřicetiletý muž z Chvalčova.

Podle chvalčovského starosty Antonína Stodůlky lidé o likérce sice mluví, ale s žádnými výraznějšími reakcemi či emocemi ze strany obyvatel obce se nesetkal. Firma se podle něj ve Chvalčově podílela na spoustě společenských a kulturních akcí, o problémech kolem ní ale žádné informace nemá. „Všechno se dozvídáme z médií, takže toho moc o likérce nevíme," krčil rameny Stodůlka.

Stejně vnímá situaci i starosta Bystřice pod Hostýnem, kde leží mimo jiné sídlo výhradního distributora chvalčovské likérky, společnosti Verdana.

„Přímo nás se to ani netýká, protože likérka sídlí ve Chvalčově. Informace čerpám pouze z médií, nic moc tedy nevím," komentoval situaci bystřický starosta Zdeněk Pánek. Čanigu osobně prý ani nezná, před firmou jen prý permanentně viděl stát vozy celní správy.

„Je to dramatické a je špatně, že stát není schopný situaci uhlídat. Pana Čanigu neznám, dnes bych jej možná poznal, protože jsem ho viděl v televizi, jinak ale ne," poznamenal Pánek.

Lidé v Bystřici jsou z celé kauzy mnohdy zmatení, o sídle Verdany ani nevěděli. „Slyšel jsem, že sklad mají ve Zlíně, že to bylo tady ani nevím. Už nevím, co si mám myslet," řekl Deníku pětadvacetiletý mladík z Bystřice.

Dalším z řady zadržených může být přitom už brzo majitel firmy Verdana Robert Sedlařík: policie po něm už dokonce vyhlásila celostátní pátrání.

„Zatím nejsme úspěšní," řekla ale ve středu mluvčí zlínské krajské policie.

Právě Sedlaříkova firma Verdana vlastní sklad, v němž inspekce našla 31 426 lahví a šestilitrových barelů Likérky Drak. A podle úterní zprávy SZPI vzorky ze 7600 lahví obsahovaly smrtící metanol.

Policie chtěla Sedlaříka vyslechnout, ovšem podnikatel pocházející z Fryštáku se podle všeho dal na útěk: nezdržuje se totiž ani v místě svého bydliště. „Už jsme ho tady pár dní neviděli," řekli ve středu Deníku lidé ze Sedlaříkova okolí. 

Originál tuzemák expedovaný letos Verdanou nesmí být na trhu

Od čtvrtka na trhu nesmí být k dostání Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala společnost Verdana. ČTK to ve čtvrtek sdělil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. Inspekce zjistila, že v lahvích tuzemáku nalezených ve skladu Verdany rozbory prokázaly 50 procent jedovatého metylakoholu.