Vpravdě kuriozní zásah zažili hned počátkem letošního roku kroměřížští strážníci. V půli ledna totiž asistovali správci Podzámecké zahrady při odchytu husy uprchlé z tamních prostor.

„Na zvíře upozornil strážníky jeden z kolemjdoucích. Protože husa seděla nehybně v jízdním pruhu v ulici Kojetínská a hrozilo, že ji auta srazí, vyjela hlídka na místo," popsal ředitel Městské policie Kroměříž Libor Kubiš.

Zraněná husa byla nakonec strážníky v pořádku odchycena a umístěna zpět do dokovského zoo koutku v Podzámecké zahradě.

Jen o pár dní později ale pro změnu překvapený občan zavolal na linku kroměřížské městské policie s tím, že při procházce v parku na tamním Erbenově nábřeží potkal divoké prase. Strážníci po příjezdu skutečně v parku zvíře našli: vydalo se původně po stezce pro chodce do města, před hlídkou ale seběhlo do koryta řeky Moravy a zamířilo raději směrem ke Zborovskému mostu.

„Tam se ovšem divočák zalekl přihlížejících a skočil pro změnu do řeky. Tu se mu podařilo přeplavat a na druhém břehu se vydal zpět do města," popsal ředitel Městské policie Libor Kubiš. Strážníkům se nakonec podařilo zvíře zahnat k Dolním Zahradám, kde se vrátilo zpět do lesa.

Nezvyklou krádež měli v dubnu na stole policisté v Hulíně: neznámý pachatel tam totiž ukradl z jednoho místního hospodářského stavení červený traktor značky Zetor i se zapojeným rozmetadlem hnojiva.

Krádeží způsobil škodu 210 tisíc korun, poničením oplocení pak další dva tisíce. „Pachatel na traktoru odjel neznámo kam, v případě dopadení a prokázání viny mu hrozí za krádež až pět let vězení," upozornila tehdy kroměřížská policejní preventistka Barbora Balášová.

Už tak dost pestrý seznam v evidenci ztrát a nálezů Městské policie v Kroměříži se zase v květnu rozrostl o neobvyklý přírůstek.

„Šlo o nález tašky se dvěma balíčky masa, který nám přinesla jedna z místních obyvatelek. Tašku našla ve svém košíku na jízdním kole, když jej odložila do stojanu na Riegrově náměstí v Kroměříži," řekl ředitel kroměřížských strážníků Libor Kubiš.

Poté co žena nález předala, se strážníkům podařilo zjistit původního majitele a maso mu včas vrátit, aby nepřišlo k úhoně.

Úsměvný případ řešili v květnu také policisté ve Zdounkách. Jeho hlavním aktérem byl třicetiletý muž, který v opilosti poničil tamní autobusovou zastávku. V jízdním řádu si totiž našel, že mu autobus pojede až za čtyřicet minut.

„Aby si proto zkrátil čekání, vydal se do místního pohostinství, kde popíjel pivo a rum," poznamenala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Jakmile se ale pasažér vrátil zpět na zastávku, zjistil, že mu peníze na autobus už nezbyly. „To ho zřejmě natolik rozhněvalo, že začal pěstmi bouchat do skleněných stěn zastávky a poté vzal i kovový odpadkový koš, kterým taktéž několikrát udeřil do skleněných výplní, čímž je rozbil," popsala policejní mluvčí. Opilec měl navíc smůlu, že se k jeho počínání nachomýtla ruka zákona.

„Kolem se svou ženou procházel ve svém volnu policista z kroměřížského dopravního inspektorátu. Podnapilému muži důrazně řekl, aby přestal zastávku ničit a navíc mu znemožnil útěk a předal vandala přivolaným kolegům," vysvětlila Simona Kyšnerová.

Pohotovost, a dobrou znalost svého působiště prokázali v květnu i kroměřížští strážníci, kteří vyjížděli k případu v tamní Jiráskově ulici. Na parapetu okna ve druhém patře totiž měl někdo podle ohlášení stát.

„Po příjezdu hlídka skutečně spatřila na římse člověka, kterého díky místní znalosti zná a ví, že je uživatelem návykových látek. Jelikož prohlašoval, že umí létat, rozhodla se pro rychlý zásah.

Jeden ze strážníků vylezl za mužem na okno a druhý jej vtáhl zpět do domu, na místo pak byla přivolána také posádka rychlé záchranné služby, která si jednatřicetiletého muže převzala a převezla do nemocnice," popsal ředitel strážníků Libor Kubiš.

Dvojice mužů, kteří vytahují poklop od kanálu, si v červnu všimla kolemjdoucí v Nitranské ulici v Kroměříži: neváhala proto a oznámila to městské policii na tísňovou linku 156.

„Po příjezdu na místo strážníci spatřili bezvládně ležet na lavičce dva muže a vedle lavičky litinový poklop od kanalizační šachty. Ten chtěli pravděpodobně dva výtečníci odcizit, ale vysoká hladinu alkoholu je přemohla ke spánku," podotkl ředitel kroměřížských strážníků Libor Kubiš.

Dvojice byla převezena na záchytnou stanici, kde jim naměřili 1.88 a 3,28 promile alkoholu, poklop kanálu pak hlídka vrátila na místo.

Podezření z krádeže ve formě spolupachatelství si v červenci vysloužili dva osmnáctiletí mladíci z Holešova: vyhlédli si totiž v obci Roštín ocelové střešní nosníky.

„Majitel je měl uloženy na volně přístupném prostranství, šlo o dvaadvacet kusů o celkové hmotnosti přes deset tun. Mladíci si domluvili odvoz do sběrny a získali za ně téměř patnáct tisíc korun," poznamenala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Peníze si mladí muži rozdělili a utratili, vůbec je přitom nenapadlo, že by nosníky někdo mohl postrádat. „Překvapila je také škoda, kterou majiteli způsobili, a to ve výši osmdesát osm tisíc korun," dodala policejní mluvčí.

Nezvyklé oznámení obdrželi v půli srpna strážníci v Kroměříži: na tísňovou linku jim zavolala místní obyvatelka, že v Dobrovského ulici běhá mladík a volá o pomoc.

„Hlídka pak po příjezdu na místo opravdu objevila pobíhajícího mladého muže se staženými kalhotami, který svými nesrozumitelnými výkřiky rušil noční klid. Po spatření hlídky se navíc dal na útěk," poznamenal ředitel Městské policie v Kroměříži Libor Kubiš.

Strážnici výtržníka dohonili ve Vodní ulici, při řešení přestupku ovšem u něj podle ředitele začala stoupat agresivita a nebyla záruka, že nebude pokračovat v narušování veřejného pořádku. „Proto byl šestadvacetiletý muž pod vlivem alkoholu převezen na záchytnou stanici k vystřízlivění. Bylo mu tam naměřeno 2,45 promile alkoholu a za své jednání si vysloužil pokutu," uzavřel šéf strážníků.

Další netradiční zásah si ale strážníci v Kroměříži připsali i koncem srpna, kdy museli společně s hlídkou státní policie odchytávat trojici uprchlých koní.

„Zvířata byla spatřena u Květné zahrady a vydala se směrem do Kojetínské ulice. Tam se je podařilo nasměrovat do uličky, spojující ulici Kojetínskou a Malý Val, kde jejich putování městem skončilo," popsal ředitel strážníků Libor Kubiš. Na místo pak dorazil majitel a zvířecí uprchlíky si odvedl zpět domů.

Zhruba ve stejnou dobu museli policisté řešit málokdy vídanou krádež v Břestu. Za bílého dne tam totiž někdo v centru obce ukradl těžký pracovní stroj značky Caterpillar.

„Zaměstnanec, který s těžkou technikou nyní v obci pracuje, bagro půl druhé odstavil na parkovišti před budovou kulturního domu. Řádně ho zamkl a poté odešel," popsala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Později pak policisté přijali oznámení, že mezi Skašticemi a Chropyní havarovaný pracovní stroj leží v příkopu. „Pachatel, který se caterpillaru zmocnil, s ním sjel do příkopu a poté z místa utekl neznámo kam," dodala mluvčí.

Nezvyklou příčinu měla nehoda, kterou v neděli 20. září řešili policisté v ulici Hulínská v Kroměříži.

„Osmdesátiletý řidič dodávkového vozidla s přívěsným vozíkem tam jel od centra směrem na Hulín, na železničním přejezdu se ale vozík od automobilu odpojil a zkřížil jízdní dráhu dvěma cyklistům," vylíčila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Pětačtyřicetiletý muž na kole se sice stihl vozíku vyhnout, ale devětačtyřicetiletý cyklista střetu nedokázal zabránit.

„Po nárazu upadl na zem a lehce se zranil. Řidič dodávky navíc odpojení vozíku vůbec nezaznamenal a jeho ztrátu zjistil až před Holešovem," podotkla policejní mluvčí. Dopravní policisté provedli následně u všech účastníků dechové zkoušky na alkohol: byly negativní.

Kuriozní, ale i smutný případ padělaných peněz vyřešili na sklonku listopadu kroměřížští kriminalisté. Vše začalo, když se pětasedmdesátiletá žena vypravila nakupovat.

„Před odchodem si vzala doma ze svých úspor tisícikorunu, pokladní ale bankovka byla na první pohled podezřelá, proto přivolala policisty," vylíčila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Vyšlo najevo, že vše má na svědomí syn důchodkyně.

„Při výslechu se k padělání přiznal. Uvedl, že si od matky před několika dny bez jejího vědomí půjčil z jejich úspor třicet pět tisíc korun, které následně prohrál v automatech," vysvětlila policejní mluvčí.

Aby matka nic nepoznala, nakopíroval si na barevné kopírce v práci několik tisícovek a dvoutisícovek, které vrátil do obálky s našetřenými penězi. Kriminalisté jej obvinili z trestného činu padělání a pozměnění peněz, za který zákon ukládá až osmiletý trest odnětí svobody.