Kroměřížský okresní soud muže potrestal za skutky, které se staly loni na přelomu srpna a září na ubytovně v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. Cizinci, který vinu popřel, hrozily dva roky až deset let vězení. Rozsudek není pravomocný.

„Trest je přiměřený. Bylo přihlédnuto k dosavadní bezúhonnosti obžalovaného na území České republiky. Na druhou stranu je zde opakované znásilnění, není to pouze jeden skutek, ale dva následující po sobě. Bereme v potaz i psychickou újmu na straně poškozené, kterou je žena silně křesťansky založená, věřící a podle znalkyně ji to poznamenalo poměrně hodně,“ uvedl předseda senátu Karel Rašín.

Brewiński i státní zástupce Robert Hanuš si ponechali lhůtu na podání odvolání, rozsudek tak nenabyl právní moci. Podle obžaloby si Polák na poškozené na ubytovně, kde oba bydleli, vynutil násilím orální sex a několikrát také pohlavní styk. Žena se údajně aktivně bránila, ale podle Hanuše jí muž vyhrožoval, že pokud nepřestane křičet, tak ji zabije. Zabitím seniorce údajně hrozil také v případě, že se obrátí na policii nebo se někomu svěří.

Obžalovaný nejprve na policii popřel, že by s poškozenou spal. Poté co testy DNA prokázaly jeho sperma na povlečení postele v jejím pokoji, u soudu přiznal, že spolu měli několik pohlavních styků. Podle něj ale byly vždy dobrovolné. Poškozená jeho tvrzení odmítla s tím, že se jednalo o ‚otřesné zážitky‘. Podle Rašína brala vztah s obžalovaným spíše jako ‚mateřský‘, zatímco Brewiński hovořil o vztahu partnerském a jeho obhájkyně žádala zproštění obžaloby.

Obžalovaný, který je stíhán vazebně, byl v Polsku dvakrát soudně trestán. Podle státního zástupce se jednalo o domácí násilí, při kterém byl Brewiński pod vlivem alkoholu, přičemž v jednom případě muž vzal dokonce na manželku také nůž. „Obžalovaný je bezproblémový, ale jen dokud se nenapije,“ uvedl Hanuš.

Podle Rašína je případ, který soud dnes projednával, netradiční. „Je to hodně neobvyklé vzhledem k věku poškozené. Byla výrazně starší a mohla by být spíše matkou obžalovaného,“ uvedl předseda senátu.

Znásilnění, kterého se dopustili na českých ženách cizinci, však kroměřížský okresní soud v minulosti již projednával. Na podzim roku 2006 údajně tři mladí Rumuni, pracující ve městě jako zedníci, na okraji Kroměříže znásilnili pětadvacetiletou ženu. Dvěma mužům soud vyměřil tři a dva roky vězení, posledního z trojice tehdy obžaloby zprostil.