Přestože nyní je v oblasti podle oslovených starostů relativní klid, dá se očekávat, že počet trestných činů s nástupem teplých měsíců opět poroste.

„Po otevření hranic se se zvýšenou kriminalitou opravdu potýkáme. Hodně se ztrácejí například kola a mnohdy jsou za tím právě Slováci,“ potvrzuje starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš.

Jednou z příčin je prý podle něj absence bývalé pohraniční policie. „Prohlížela auta a kontrolovala lidi, což v oblasti kriminality rozhodně mělo svůj efekt,“ domnívá se Maniš.

S kriminalitou páchanou našimi východními sousedy mají své zkušenosti i v Brumově-Bylnici. „Máme indicie, že k nám přijíždějí lidé ze Slovenska, kteří se zde pak dopouštějí krádeží. Mizejí tak sekačky, motorové pily a další drahé věci,“ postěžoval si starosta Zdenek Blanař.

I v nedalekém Nedašově se už setkali s krádežemi. „Loni zloději navštívili pár garáží, před několika lety tu byl vykraden dokonce i obchod. Pachatele, kterým byl Slovák, tehdy chytili přímo při činu,“ informovala starostka Nedašova Alena Nováková.

To ve Študlově byl zase předloni vykraden obecní úřad, odkud zmizel notebook a více než 30 tisíc korun v hotovosti. „Teď už ho máme lépe zabezpečený. Udělali to tehdy nějací kluci od Žiliny. Chytili je pak ve Valašských Příkazech,“ vzpomíná starosta Študlova František Tvarůžek. „V obci tehdy zmizelo i několik motorových pil,“ ozřejmil starosta s tím, že od té doby už ale větší krádeže nezaregistrovali.

V Nedašově Lhotě nebo Návojné naopak žádné negativní zkušenosti se slovenskými zloději nemají. „Vím, že v okolních obcích zmizely z přístěnků a garáží nějaké sekačky a další věci, ale u nás jsme nic takového nezaznamenali,“ kvituje s povděkem starostka Nedašovy Lhoty Jarmila Janíčková.

Lumpové si troufají více než dříve

Mluvčí krajských policistů Jana Bartíková připouští, že na zánik pohraniční policie musela Policie České republiky zareagovat posílením hlídek. „Nájezdy zlodějů do pohraničí jsme však zaznamenávali už dříve,“ sdělila.

Zároveň ale potvrdila, že v posledních letech počet trestných činů v pohraničí skutečně vzrostl. „Nejsou sice nijak závažné, ale registrujeme jich více. Po otevření hranic si zloději v této oblasti více troufají a také tamní obyvatelé si musejí zvykat na méně uniforem v jejich blízkosti,“ přiblížila Bartíková.

Obce i města u hranic se Slovenskem samozřejmě nejsou nečinná a snaží se případným krádežím všemožně zabránit. Třeba v Návojné pomocí místního rozhlasu. „Upozorňujeme jím obyvatele na různé podomní prodejce a podobně. Občas na ně dokonce přivoláme policejní hlídku,“ připustil starosta Návojné František Machara.

Ve Valašských Kloboukách zase využívají tamního městského zpravodaje. „Téměř do každého vydání nám přispívají i policisté, kteří upozorňují obyvatele na lepší střežení svého majetku. Ale co si budeme nalhávat, kriminalita se zcela vymýtit nedá. Všelijakých podvodníků jsou dnes mraky,“ postěžoval si starosta Maniš.

To v Brumově-Bylnici dokonce uvažují o zřízení kamerového systému. Ten bude hotov možná už letos. „Měl by se sledovat silniční vjezd do města, jak ze slovenské strany, tak i od Valašských Klobouk. Samozřejmě počítáme i s monitorováním dalších lokalit ve městě,“ objasnil starosta Blanař.

Slovenští starostové o ničem nevědí

Na opačné straně hranice paralelní problém s nájezdy českých zlodějů nepociťují. Alespoň dle vyjádření oslovených starostů. „S ničím takovým jsme se nesetkali. Doufám, že ani na české straně se nic podobného po otevření Schengenu neděje. Alespoň o tom nevím,“ přiznal starosta obce Horné Srnie Jozef Húserka.

V podobném duchu hovoří i starosta Červeného Kameňa Jozef Bartoš. „Asi před týdnem bylo v obci vykradeno několik chat, ale kdo to provedl, se ještě neví. Ale s tím, že by právě Češi u nás něco ukradli, žádnou zkušenost nemám,“ konstatoval Bartoš.