„Provedl objednávku a ještě ten den zaslal platbu za zboží na účet provozovatele serveru. O dva dny později mu přišlo potvrzení o zaplacení a informace, že do dvou dnů se mu ozve přepravní společnost," podotkla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Když se tak nestalo, začal zákazník pátrat proč: a zjistil, že stránky prodejce jsou zablokovány a obsahují jen sdělení, že obchod byl uzavřen kvůli podezření z podvodného jednání.

„Pachatel se tak dopustil trestného činu podvodu. Podvodné jednání nám oznámil také šestatřicetiletý muž, který si chtěl pořídit pneumatiky na své auto. Umístil proto na bazarový portál inzerát, že koupí sadu zimních pneumatik. Telefonicky se mu ozval muž, který mu sadu nabídl za čtyři a půl tisíce korun, požadoval ale zaslat zálohu ve výši tisíc korun," upozornila policejní mluvčí.

Kupující souhlasil a peníze odeslal, od té chvíle se prodejce začal vymlouvat a nakonec přestal komunikovat úplně. „V tomto případě se jednalo pouze o přestupek. Apelujeme ale na všechny, aby byli při nákupech přes internet obezřetní," zdůraznila Simona Kyšnerová.

Také lidé z Kroměřížska totiž přes internet objednávají nejen elektroniku, ale také auta, oblečení, obuv, kosmetiku, stavební materiál nebo různý spotřební artikl.

„Ne vždy se ale zboží dočkají a mnohdy kvalita zaslané věci zdaleka neodpovídá požadované ceně," dodala policejní mluvčí. (hed)