Podvodník jezdil po moravských vesnicích a prostřednictvím obecního rozhlasu a tištěných letáků nabízel veškeré kamenické práce jako opravu náhrobků nebo obnovení zašlého písma.

„Dnes devětadvacetiletý Nivničan ovšem není vyučeným kameníkem a nevlastní živnostenské oprávnění ke zpracovávání kamene. Přesto opravoval pomníky a kříže jako na běžícím pásu,“ sdělil okolnosti případu uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Pomník opravoval samozvaný kamenický mistr také v Bystřici pod Lopeníkem. Pětašedesátiletý muž tam za opravu a doplnění písma zaplatil přes čtyřiadvacet tisíc korun. Na stejném hřbitově pak podvodník pracoval na několika dalších hrobech. „V lepších případech zůstaly obrubníky hrobů pevné alespoň několik měsíců. V těch horších steklo obnovené zlaté písmo po prvním dešti,“ uvedl Mergental.

V několika případech falešný řemeslník svou práci ani nezačal. „Ve Strání si vzal od jednašedesátileté ženy peníze s příslibem rekonstrukce celého hrobu. Zůstalo však jen u slibů a peněz v podvodníkově kapse,“ prohlásil Mergental.

Podle Bohumila Chomouta ze Svazu kameníků a kamenosochařů není obrana proti takovým podvodníkům jednoduchá. „Řemeslník se musí prokázat živnostenským listem, který ale může být zfalšovaný. Nejlepším řešením je informovat se přímo na našem svazu, kde máme o jednotlivých pracovnících přehled,“ radí Chomout. Podle něj podají cenné informace potencionálním zájemcům o opravu hrobů svých blízkých také pracovníci Hřbitovní správy. „Lidé musejí být obezřetní, podvodníky totiž máme i přímo ve svých řadách. Na Vsetínsku zase třeba před časem řádila organizovaná skupina, která se touto činností živila,“ upozornil kameník.

O velkém pohybu podobných řemeslníků v regionu ví i starosta Bystřice pod Lopeníkem Milan Bauka. „Potýkáme se s nimi nejen my, ale i okolní vesnice. Pokud zájemci o provedení prací dojdou na obecní úřad a chtějí svou nabídku vyhlásit v rozhlase, vždy od nich vyžadujeme živnostenský list, který si okopírujeme,“ ujistil Bauka.

Kamenický záškodník obelhával lidi nejen na Uherskohradišťsku, ale také v Blatničce a Mutěnicích na Hodonínsku, Bošovicích na Vyškovsku a zavítal i na Brněnsko a Blanensko. Celkem si neoprávněně přišel na více než čtyři sta tisíc korun a za trestný čin nedovoleného podnikání, ze kterého je podezřelý, mu hrozí až roční pobyt ve vězení.

Uherskohradišťští kriminalisté vyzývají všechny poškozené, kteří tak ještě neučinili, aby se na ně neprodleně obrátili.

(lap)