Muži měli před více než čtyřmi lety jako zástupci své firmy Eko Agro System nekalým způsobem získat od rakouské banky půjčku téměř 175 tisíc eur. Z této částky ale splatili jen sedm tisíc eur.
Navíc bance ručili budovou bývalého pivovaru v Holešově, na níž však visely zástavy v hodnotě čtyřiceti milionů, o kterých ale finanční ústav nevěděl. Muži mu totiž předložili zfalšovaný výpis z katastru nemovitostí. Za to jim teď hrozí až dvanáctileté vězení.
Osmadvacetiletý Zapletal odmítal k celému případu vypovídat, a to dokonce i v přípravném řízení na policii.
Šenk se výpovědi nebránil, ale tvrdí, že za celý podvod může jejich známý Mirko Baroš. Oni prý od počátku měli dobré úmysly. „Firmu založil Zapletal. Koupili jsme pak budovu pivovaru a chtěli z něj udělat i diskotéku. Půjčkou jsme tedy chtěli vymazat ty zástavy,“ tvrdil na počátku projednávání dvaačtyřicetiletý Šenk. Dodal, že o padělaném výpisu z katastru nic neví.
Podle jeho slov mu pak pomohl Baroš kontaktovat zástupce rakouské Erste Bank. Když s bankou uzavřeli smlouvu, jel pro peníze do Rakouska jen Baroš se Zapletalem, protože Šenk byl po operaci. Peníze ale už neviděli. Nechal si je Baroš, který s nimi zmizel.
Zapletalova rodina údajně měla Baroše navštívit u něj doma v Olomouci, ale nikdy ho tam nezastihla. Větší štěstí už měla Šenkova exmanželka. „V Olomouci jsem byla několikrát. Mluvila jsem i s jeho bratrem Markem a nechávala mu vzkaz. Pak jsem na něj narazila na ulici, když venčil psa. Ptala jsem se ho, proč to udělal, ale jen na mě křičel, abych se o to nestarala,“ tvrdila včera Jitka Šenková.
Baroš se však podle bývalého správce pivovaru Radima Javorského ukázal v Holešově asi týden poté, co s penězi zmizel. „Nechal si totiž u pivovaru své auto. Přijel si pro něj a tvrdil, že peníze jsou jeho a jen on bude rozhodovat, jak s nimi naloží. Pak odjel a už jsem ho neviděl.
Na dotaz soudkyně Ivety Šperlichové, proč ihned neupozornil na jeho přítomnost Šenka nebo Zapletala, odpověděl, že ze strachu. „Byl nebezpečný. Tvrdil, že má styky s ruskou mafií, měl u sebe nůž i boxera. Mému známému Janu Slámovi, který mu půjčil peníze, taky vyhrožoval. Nechtěl jsem ohrozit sebe ani rodinu,“ vypovídal včera Javorský.
Baroše nakonec v roce 2005 našli mrtvého v lese u Valašského Meziříčí. Policie dodnes případ řeší. Není totiž jasné, zda šlo o sebevraždu, nebo vraždu.
K soudu včera přišla Barošova manželka Jarmila. Žena potvrdila, že její muž pomáhal Šenkovi zajišťovat úvěr za odměnu padesát tisíc. „Znali se z vazební věznice a vzniklo mezi nimi přátelství. Vím, že manžel pak pomáhal Šenkovi zařizovat nějakou půjčku na rekonstrukci nějakého pivovaru, o kterém ale obžalovaný tvrdil, že je jeho. Zapletala jsem nikdy neviděla a ani o něm neslyšela,“ tvrdila u soudu vdova Barošová.
Podle ní se ale po návratu z Rakouska její manžel nikde neukrýval a ani se nenechával zapírat.
„Za tu padesátitisícovou odměnu jsme pak jeli na dovolenou. O žádných pěti milionech nic nevím. Kdybychom je měli, pak by se to určitě projevilo na našem životním stylu a rozhodně bychom nežili v nájemním bytě,“ podotkla žena.
Podle ní za vším stojí jen Šenk sám. „Domnívám se, že udělal podraz a hodilo se mu, že manžel zemřel, a svedl to na něj,“ mínila Barošová.
Podle obhájců obou mužů ale den před odjezdem do Rakouska si Baroš zřídil euroúčet a jeho manželka zřídila v bance i bezpečnostní schránku. „O euroúčtu nic nevím. A o tu schránku mě manžel požádal. Dával tam do ní nějaké listiny,“ konstatovala žena.
Soud bude pokračovat 2. března. Obhajoba i soudkyně si totiž ještě předvolaly Jana Slámu a Barošova bratra Marka.