Věc už totiž na základě trestního oznámení kroměřížské starostky Daniely Hebnarové vyšetřuje i policie. Kvůli podezření z obecného ohrožení se případem kromě policejních vyšetřovatelů budou podle všeho zabývat soudní znalci a statik. Pád střechy pódia, která v pondělí večer nevydržela silný nápor deště, nenechal chladnými ani opoziční zastupitele. Tribuna byla totiž součástí zakázky s názvem Infrastruktura pro kulturní akce v Kroměříži, která byla podporována evropskými dotacemi. A například Pavel Motyčka (KDU-ČSL) považuje výstavbu pódia i přičleněnou rekonstrukci kina Nadsklepí za projekt chybný od samého počátku.

„Byl špatně uchopený a neměl se vůbec realizovat. Na nevhodnost střechy pódia jsme na zastupitelstvu upozorňovali už několikrát," zdůraznil ve středu pro Deník.

Radnice už o vzniklé situaci informovala poskytovatele dotace, zatím však není jasné, zda bude muset finanční prostředky z evropských dotací vracet. „To je předčasné. Nejasnosti kolem projektu a vyšetřování policie jsou ale věcí, které dotaci jistě ohrožují," míní Motyčka.

Další z opozičních zastupitelů Vladimír Kenša (KSČM) je přesvědčen, že za zřícení střechy někdo zkrátka musí nést odpovědnost. „Je to nepříjemná věc, všechno krásné nemusí být použitelné. Je ale potřeba počkat, až to prošetří příslušné orgány. Odpovědnost musí nést ten, kdo pochybil," řekl ve středu Deníku.

Výběrové řízení na dodavatele stavby vyhrála firma Pozemní stavitelství Zlín, ta se ale od případu distancuje s tím, že jednotliví pracovníci firmy nemohou být přímo trestně odpovědni za vzniklou situaci. Subdodavatelem konstrukce byla totiž jiná společnost, konkrétně firma Ferrum Bau Valašské Meziříčí.

„Výrobu a montáž samotné konstrukce pódia prováděla zmiňovaná společnost a to včetně výrobní dokumentace," vysvětlil Deníku generální ředitel Pozemní stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

On sám se na Velké náměstí hned v úterý přijel podívat a zadal rovněž prověření projektové dokumentace, včetně její statické části.

„Osobně jsem také projednal celou záležitost i možnosti dalšího postupu se zástupcem vedení kroměřížské radnice," sdělil Lukšík.

S vedením meziříčské společnosti Ferrum Bau se ve středu Deníku nepodařilo spojit, z vyjádření Miroslava Lukšíka pouze vyplynulo, že i tato firma už byla s aktuální situací kolem pódia seznámena.

SOUVISEJÍCÍ Střecha pódia na Velkém náměstí se propadla