Od srpna roku 2004 až do předloňského roku si měl totiž v informačním systému Policie České republiky a Ministerstva vnitra vyhledávat pro své osobní účely data i osobní informace o pěti mladých ženách.

Podle obžaloby měl tak zneužít pravomoc veřejného činitele, neoprávněně nakládat s osobními údaji a zneužívat policejní záznamy.

„Ničeho jsem se nedopustil. Žádnou lustraci jsem neoprávněně nedělal. Vždy to souviselo s výkonem mé služby,“ bránil se po přečtení obžaloby policista.

Podle státního zástupce měl například čtyřikrát po sobě vyhledat údaje o dvaatřicetilé ženě ze Zlína. Ta včera tvrdila, že ji policista doslova pronásledoval.

„Měl zájem o vážný vztah, což z mé strany tak nebylo. Denně za mnou chodil do prodejny pečiva, kde jsem pracovala. Pak mi volal, psal SMS a poslal mi asi dvacet dopisů. Pak mě dokonce zastavoval služebním autem i se zapnutým majákem,“ začala.

Celá věc se prý vyhrotila ve chvíli, kdy jí jednou začal podrobně vykládat o jejích rodičích. „Věděl, kde bydlí, kdy se narodili i jak vypadají. Když jsem se ho ptala, kde takové údaje vzal, odpověděl, že mě prolustroval. Na mou otázku, zda to není protizákonné, mi odvětil, že u policie jde prostě všechno. Pak jsem to začala řešit u zlínské policie,“ pokračovala ve vyprávění.

Novák ale její tvrzení zcela odmítal. „Je to lež,“ prohlásil policista u soudu. Potvrdil však, že ženu znal od roku 2004 a zamiloval se do ní. „K čemu by mi však bylo, kdybych čtyřikrát za sebou lustroval, kdy se narodila a jakou má adresu, “ kroutil Novák nevěřícně hlavou.

Ženu si prý vyhledával jen v rámci služebních výkonu. „Viděl jsem třeba její auto, v němž seděl někdo cizí. Tak jsem se podíval do systému, jestli není vedené jako odcizené. V jiném případě jsme pátrali po hledané osobě a věděl jsem, že ji zná. Nakonec jsme toho dotyčného našli u ní v bytě,“ vysvětloval dále strážce zákona. Dodal, že ženě údajně navíc půjčil i padesát tisíc, které mu odmítla vrátit.

I další ženy prý Novák lustroval jen v rámci pracovního výkonu. Od jedné se například dozvěděl, že byla se svou kamarádkou v podniku, kde se distribuovaly drogy. Proto si prý o ženách vyhledal záznamy, aby si ověřil, zda jsou obě důvěryhodné.

Podle Nováka byl na vině nový policejní informační systém, na který policie zrovna v té době přecházela. Ten měl totiž obsahovat všechny záznamy o přestupcích, trestných činech i kontrolovaných osobách. A právě záznamy o lustrovaných pěti ženách tam nebyly.

„Systém nefungoval, jak měl. Evidence se neustále doplňovala a měnila. Nebyly tam tedy všechny informace. Navíc každý záznam jsme psali na lístky, které se odevzdávaly vedoucímu. Z asi dvaceti tisíc lístků bylo v evidenci jen pět set záznamů. Stěžovali jsme si na to, ale nic se s tím nedělo,“ hájil se u soudu obžalovaný strážce zákona.

Soudkyně Jitka Macháňová odročila jednání na 23. března. Chce totiž vyslechnout další svědky, včetně tehdejšího velitele otrokovického policejního obvodního oddělení.

Pokud soud Nováka uzná vinným, hrozí mu až pětiletý pobyt za mřížemi.