Ta byla umístěna v koupelně bez oken. Podle policie si totiž jejich třiačtyřicetiletý otec chtěl pustit televizi, přestože měl odpojenou elektřinu. Kvůli otravě dcer je nyní stíhán pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.


„Nájemník měl benzinovou elektrocentrálu na výrobu elektřiny. V jedné místnosti domu spali rodiče muže, ve druhé pak čtyři dcery. Zatímco rodičům, kteří celou noc větrali, se nic nestalo, dívky se zplodinami přidusily. V jejich pokoji bylo totiž okno zavřené,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Nešťastná událost se stala v tamní ulici Padlých hrdinů, kde žije komunita Romů. „Nejstarší holka v noci vstala a říkala, že se dusí. Všechny čtyři jsem pak vynesla ven, umývala je vodou z pumpy a snažila se je vzkřísit. Použila jsem i umělé dýchání, postup si pamatuji ještě ze školy. Holky jsem si zachránila sama, dřív, než dojela sanitka,“ potvrdila matka dívek Anna Gáborová.

Podle ní její početná rodina žije v nedůstojných podmínkách, a proto prý také k celé události došlo. „Nemáme tu vodu, topení, elektřinu. Taky nám tu zatéká. Nikdo to ale spravovat nebude, protože náš dům přijde zbourat,“ řekla matka celkem sedmi dětí.

Anna Gáborová je však šťastná, že její děvčata jsou už v pořádku. Včera je byla také navštívit v nemocnici.

O události už včera věděli také ostatní obyvatelé romského gheta. „Já jsem mu říkal, aby tu centrálu neměl doma. To je jasný, že to tak muselo dopadnout,“ prohlásil jeden z komunity, který však jméno odmítl sdělit.

Jak uvedl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko, v současnosti je zdravotní stav všech čtyř dívek stabilizovaný. „Jejich stav se výrazně zlepšil a pacientky budou zřejmě už v sobotu propuštěny,“ řekl Želazko. Přerovští policisté okolnosti případu i nadále prošetřují.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková - Uvírová